KE wypłaci Polsce 23 mln euro. W Chorzowie powstanie elektrociepłownia na biomasę

Komisja Europejska zatwierdziła, zgodnie z unijnymi zasadami pomocy publicznej, polskie plany budowy przez spółkę energetyczną CEZ Chorzów II Sp. z o.o. elektrociepłowni w Chorzowie. Będzie ona wykorzystywać biomasę jako paliwo.

Wsparcie będzie miało formę bezpośredniej dotacji w wysokości 23 mln euro i będzie finansowane z funduszy strukturalnych UE zarządzanych przez Polskę.

– Inwestycja pozwoli na poprawę efektywności energetycznej poprzez wprowadzenie produkcji ciepła w połączeniu z produkcją energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w postaci biomasy – czytamy w komunikacie.

Zgodnie z założeniami ma to doprowadzić do zmniejszenia emisji CO2 nawet o około 214, 6 tys. ton rocznie.

Komisja stwierdziła, że wykorzystanie biomasy będzie zgodne z wymogami dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii dotyczących zrównoważonego rozwoju.

Na tej podstawie Komisja stwierdziła, że środek będzie wspierał kluczowe cele strategiczne UE, w szczególności poprawę efektywności energetycznej poprzez kogenerację opartą na źródłach odnawialnych, bez nadmiernego zakłócania konkurencji, zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa.

źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ