Wrocławski ZUS nagrodzony za innowacyjność

Wrocławski oddział ZUS został laureatem plebiscytu „Wrocław bez barier” w kategorii „Działania innowacyjne w zakresie powszechnej dostępności”. Certyfikat wręczył dzisiaj dyrektorowi ZUS we Wrocławiu – Piotrowi Burtowskiemu, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Zakład został nagrodzony za nowatorskie i kompleksowe rozwiązania w likwidowaniu barier i kształtowaniu miejsca dostępnego dla wszystkich.

Już dawno wprowadziliśmy w naszych placówkach zmiany, które umożliwiają kontakt z nami wszystkim naszym klientom, również tym z niepełnosprawnościami – mówi Piotr Burtowski dyrektor wrocławskiego oddziału ZUS. – Przed naszymi budynkami wyznaczone są miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością a w budynkach drzwi otwierają się automatycznie – wyjaśnia Piotr Burtowski.

Dyrektor Burtowski zapewnia, że w każdej placówce ZUS zostały zbudowane specjalnie podjazdy dla osób niepełnosprawnych a szklane drzwi zostały dodatkowo oznaczone jaskrawymi kolorami. Wejścia do sali obsługi klientów, sale obsługi oraz węzły sanitarne są przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. Ustawione urządzenia takie jak na przykład meble, dzwonki, automaty kolejkowe umieszczone są na odpowiedniej wysokości, tak, aby osoby na wózkach mogły z nich korzystać. W budynkach Zakładu windy są na tyle duże, że mogą spokojnie korzystać osoby z niepełnosprawnościami.  W oddziałach ZUS osoby niesłyszące korzystają z bezpłatnej pomocy wideo-tłumacza języka migowego a dla osób słabowidzących przygotowana jest specjalna kontrastowa wersja tekstowa, ułatwiająca im korzystanie ze strony internetowej Zakładu.

Nasi pracownicy regularnie podnoszą swoje kwalifikacje i umiejętności związane z obsługą osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami, seniorów czy też rodziców z wózkami. W naszym Oddziale wybrani pracownicy znają w podstawowym zakresie język migowy i mogą pomóc w załatwieniu sprawy – opowiada Dyrektor Piotr Burtowski.

Piotr Burtowski podkreśla, że wrocławski Oddział ZUS w ostatnich latach angażował się w ułatwienia dla klientów, które opierają się na komunikacji elektronicznej, co szczególnie ważne jest dla osób z niepełnosprawnościami czy wykluczonych komunikacyjnie. Możemy się pochwalić  pierwszym miejscem w kraju w liczbie użytkowników Platformy Usług Elektronicznych. To za pośrednictwem PUE, właśnie w tym trudnym roku z pandemią, bez wychodzenia z domu, można było złożyć wniosek o świadczenie postojowe, zasiłek chorobowy czy o zwolnienie z opłacania składek, a nawet zrealizować bon turystyczny. I co najważniejsze dla niektórych ubezpieczonych, uzyskać od lekarza zwolnienie lekarskie w związku z chorobą. Ostatnią wdrożoną usługą elektroniczną, która upowszechnia dostępność dla klientów, są e-wizyty, dzięki którym w czasie pandemii każdy klient może bez problemu załatwiać swoje sprawy w ZUS.

My już od wielu lat stawiamy na przeniesienie obsługi klientów do sieci a teraz w czasie pandemii okazuje się, że to był strzał w dziesiątkę. Dzisiaj każdy klient może przy pomocy komputera lub smartfona umawiając wizytę wideo załatwić lub wyjaśniać z naszymi ekspertami prawie wszystko to, co wcześniej wymagało osobistej wizyty w sali obsługi – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Zdaniem rzeczniczki wiele instytucji państwowych wzoruje się na rozwiązaniach informatycznych wprowadzonych przez ZUS w celu przeniesienia możliwie dużej części obsługi klienta do Internetu.

Nasza strona internetowa była monitorowana przez Fundację Widzialni pod kątem dostępności dla  osób niedowidzących, niewidomych i niesłyszących i w przeciwieństwie do wielu stron instytucji samorządowych i rządowych strona ZUS została doskonale oceniona – przekonuje Kowalska-Matis.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ