TVP3 Wrocław: film o niezwykłym człowieku – ks. Stanisławie „Orzechu” Orzechowskim

orzech.jpg
W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (sobota) o 18.45 zapraszamy na antenę TVP3 Wrocław na film dokumentalny o niezwykłym człowieku – ks. Stanisławie „Orzechu” Orzechowskim. Film otrzymał główną nagrodę „Złoty Opornik” w kategorii „polski film dokumentalny” na tegorocznym festiwalu filmów historycznych Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni.

Dokument opowiadający o kultowym, wrocławskim duszpasterzu akademickim księdzu Stanisławie „Orzechu” Orzechowskim znanym ze swojego oryginalnego poczucia humoru i niebanalnych kazań słynących m.in. z dosadnego języka i słynnych kursów „anty małżeńskich”.

Podtytuł „zawsze chciałem być z ludźmi” to jedna z dewiz głównego bohatera zaangażowanego w setki inicjatyw tworzących niezwykły duchowy koloryt Wrocławia oparty o silne wspólnoty i żywą wiarę.

Unikatowe materiały archiwalne ukazują kilka najważniejszych wątków z arcybogatego życia tego niezwykłego kapłana, takich jak słynna msza we wrocławskiej zajezdni autobusowej, udział w strajku głodowym kolejarzy, współpraca z wrocławską „Solidarnością”, pielgrzymki do Częstochowy czy budowanie jednego z najważniejszych wrocławskich studenckich ośrodków duszpasterskich – D.A. Wawrzyny. Film wyreżyserowali Magdalena Piejko i Damian Żurawski. Muzykę do filmu skomponował Mateusz Rybicki, a bogate archiwalia wykorzystane przez autorów udostępnił zmarły niedawno Zdzisław Maj – który dokumentował życie “Orzecha”.

Jak zaznacza Magdalena Piejko „Orzech” był kapłanem dla wszystkich.

– Wychował pokolenia „Warzynów”. Łączył różne środowiska. Budował wspólnotę. Wierni, którzy go spotkali podkreślają, że dzięki niemu doświadczyli miłosiernego Pana Boga. Orzech to duchowny przewodnik, nawrócił tysiące osób, którym dał lekcję życia – mówi autorka.

Realizacja filmu trwała ok. 5 lat.

– Orzech ledwo nas tolerował. Nigdy nie miał tzw. „parcia na szkoło” – dodaje.

– Większość naszych rozmówców płakała wspominając charyzmatycznego kapłana. Tak wielki wpływ miał na ich życie – mówi Magdalena Piejko.

Z „Orzechem” wiąże się też kilka zabawnych anegdot. Np. podczas jednej z pielgrzymek, gdy Rafał Dutkiewicz (były prezydent Wrocławia) chciał zrobić sobie zdjęcie z kapłanem, ten kazał mu obmyć stopy wszystkim pielgrzymom. „Orzech” miał też spory dystans do wrocławskich hierarchów. A to właśnie jego kazanie podczas strajku we wrocławskiej zajezdni w 1980 roku stało się symbolem walki dla tysięcy Dolnoślązaków.

Zapraszamy przed telewizory. Sobota, 26 grudnia 2020 roku, godz. 18.45.

źródło: TVP3 Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ