Potas dobry na nadciśnienie

domena publiczna

Spożywanie batatów, awokado, szpinaku i bananów może obniżać ciśnienie. Chodzi o potas (K), który zawierają te produkty.

Z najnowszych badań przeprowadzonych w USA wynika, że zwiększona konsumpcja potasu była połączona z niższym ciśnieniem. Nie grał przy tym roli poziom spożycia sodu. Po zastosowaniu suplementacji potasowej wystąpiły te same skutki.

Rezultaty badania bazującego na samoopisie i analizach moczu zestawiono z wynikami najnowszych badań nad gryzoniami. I tu również zaobserwowano, że zwiększona ilość potasu w diecie jest zbliżone do zażywania środków o działaniu moczopędnym. Nerki wydzielają wówczas większe ilości soli oraz wody, a to potęguje wydalanie K.

Współcześnie przetworzone produkty spożywcze w typowej diecie zachodniej zawierają niewielkie ilości potasu, natomiast dodaje się dużo soli. Sprzyja to rozwojowi nadciśnienia. Aby temu przeciwdziałać, należy spożywać więcej potasu. Dorosły człowiek powinien zjeść w ciągu doby 4,7 g K.

Źródło: Kopalnia Wiedzy

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

  1. Potas działa na śródbłonek, czyli wewnętrzną wyściółkę ścian tętnic produkując tlenek azotu, który ma działanie rozluźniające i rozszerzające dla tętnic.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ