Co zrobić z choinką po świętach?

Polacy co roku kupują ok. 6 milionów choinek, wydając na nie około 300 milionów złotych. Pięknie przyozdobione jodły czy też świerki cieszą nasze oczy i pięknie pachną, ale po świętach zaczynają gubić igły, schnąć, wtedy pojawia się pytanie co z nimi zrobić?

Najczęściej pozbywamy się drzewek po święcie Trzech Króli (6 stycznia). Oczywiście jeśli zainwestowaliśmy w drzewko w doniczce, możemy spróbować przesadzić je do ogródka.

Co zrobić z choinkami ciętymi?

Wiele gmin np. Wrocław, Kraków, Szczecin prowadzi akcję odbioru choinek spod bloków mieszkalnych i domów wielorodzinnych, sprawdzając datę planowanego odbioru możemy wybrać termin odpowiedni dla siebie, a np.: w Zielonej Górze stanął specjalny kontener na drzewka bożonarodzeniowe w ramach akcji „Eko Choinka”. Wystarczy pozostawić choinkę przy altanie śmietnikowej. Nie należy wrzucać choinki do pojemnika na odpady zmieszane, ponieważ za takie działanie grozi mandat od straży miejskiej. Według strażników – choinka, podobnie jak baterie, odzież czy oleje podlega segregacji i nie wolno wyrzucać jej do odpadów zmieszanych czy też kontenerów na szkło, plastik czy papier.

infografika wDolnymŚląsku.com

Możemy również wysłużoną choinkę zawieźć samodzielnie do lokalnego punktu zbiórki odpadów zielonych, najczęściej znajdującego się w PSZOK- Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych lub poddać kompostowaniu w swoim przydomowym kompostowniku ewentualnie do udostępnionego w ramach programu Otwarty Kompostownik.

Za wszelką cenę należy unikać palenia choinek w piecu, ponieważ drzewo iglaste zawierające żywicę, dodatkowo w igliwiu znajdują się olejki eteryczne, woski i tłuszcze, które podczas spalania wytwarza dużo dymu, zanieczyszcza wnętrze zarówno pieca jak i przewodów kominowych, a co za tym idzie przyczynia się do powstawania smogu.

Choinki w doniczkach ukorzenione

Jeżeli udało nam się nabyć choinkę z nieprzeciętym systemem korzeniowym możemy ją
w odpowiednim czasie wysadzić do ogrodu. Do wiosny, należy umieścić ją w jasnym i możliwie chłodnym pomieszczeniu – ok. 10°C, regularnie podlewając. Gdy pod koniec marca lub w kwietniu gleba w ogrodzie rozmarznie, można przystąpić do sadzenia.
Jeżeli Twoje drzewko bożonarodzeniowe jest w donicy, a Ty nie masz ogrodu i nie możesz go posadzić- podziel się nim- to proste! Wystarczy, że zrobisz zdjęcie swojemu drzewku i umieścisz je na profilu Zielony Wrocław na Facebooku. Dodaj zdjęcie oznaczając je hashtagiem #mojedrzewo. Ktoś na pewno będzie zainteresowany odbiorem. W taki sposób uratowano już setki świątecznych drzewek. Niektórzy z nas wyrzucają kilku letnie drzewka sztuczne, które wysłużyły się już i straciły swój urok. Tu mamy dwa wyjścia, albo wyrzucamy drzewko do pojemnika na odpady mieszane albo wrzucenie go do pojemnika wielkogabarytowego, na pewno nie należy wyrzucać jej do pojemnika żółtego na tworzywa sztuczne.

Czy wiesz, że… w tym roku ponad 2 tys. zielonych drzewek bożonarodzeniowych, które nie zostały sprzedane, trafiły do wrocławskiego ZOO jako pokarm i atrakcja dla zwierząt? Przekazali je producenci i firmy zajmujące się handlem przedświątecznym.

DH

Artykuł powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ