Międzynarodowe badania na PWr

Beata Zdyb, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Pomimo trwającej pandemii Politechnika Wrocławska rozwija międzynarodową współpracę badawczą i przyciąga zagranicznych naukowców.

Zespół z Wydziału Elektroniki otrzymał właśnie blisko 600 tys. zł dofinansowania z Narodowego Centrum Nauki na projekt związany z długotrwałym uczeniem maszynowym. Przy jego realizacji będziemy współpracować z badaczami z Czech.

Grant przyznano w ramach konkursu CEUS-UNISONO na dwustronne lub trójstronne projekty badawcze dla zespołów z Austrii, Czech, Słowenii i Polski. Mogły one obejmować badania naukowe we wszystkich dyscyplinach nauk.

– Projekt związany jest zagadnieniem długotrwałego uczenia maszynowego, czyli takiego zadania, gdzie system komputerowy nabywa umiejętności uczenia się rozwiazywania nowych zadań, zachowując przy tym umiejętność radzenia sobie z problemami wcześniej wyuczonymi – wyjaśnia prof. Michał Woźniak, koordynator projektu na PWr. – Porównując to do uczenia człowieka, chcemy np. nauczyć się jeździć na rowerze, nie zapominając, jak się jeździ na nartach, a w przyszłości nabywać coraz to nowych umiejętności, nie zapominając poprzednio opanowanych – dodaje.

W prace zaangażowani są pracownicy z Zespołu Uczenia Maszynowego Katedry Systemów i Sieci Komputerowych Wydziału Elektroniki oraz naukowcy z Faculty of Electrical Engineering and Computer Science (FEI), VSB-Technical University of Ostrava (Czechy).

Z kolei dr Francisco José Pena Benitez otrzymał z Narodowego Centrum Nauki grant w wysokości blisko 200 tys. euro na badania i stworzenie zespołu badawczego na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki.

Naukowiec pochodzi z Caracas, gdzie uzyskał tytuł licencjacki z fizyki na Centralnym Uniwersytecie Wenezueli. W 2013 r. zdobył stopień doktora fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Autonomicznym w Madrycie. Pracował m.in. na University of Crete w Grecji, INFN we Włoszech czy Instytucie Maxa Plancka?w Niemczech. Jego badania koncentrują się wokół transportu w systemach silnie i słabo sprzężonych.

Na PWr będzie pracować nad projektem „Teoria pola, grawitacja i topologia w systemach materii skondensowanej”. Badania realizowane będą przez najbliższe dwa lata.

– Zdecydowałem się przenieść do Polski, ponieważ są tutaj korzystne programy finansowania badań dla młodszych naukowców, próbujących tworzyć małe grupy badawcze – mówi dr Francisco José Pena Benitez. – Pozwalają one na zatrudnienie badacza ze stopniem doktora, dzięki czemu będę mógł założyć własny, mały zespół – dodaje.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ