Sondaż: PiS odrabia straty

foto: Kancelaria Premiera

Prawo i Sprawiedliwość już w kolejnym sondażu utrzymuje zdecydowaną przewagę nad pozostałymi ugurupowaniami. Na podium znalazł się również ruch Szymona Hołowni. Jak radzi sobie Koalicja Obywatelska?

Jak wynika z badania pracowni Estymator dla DoRzeczy.pl, gdyby wybory odbyły się w najlepszą niedzielę, najwięcej, bo 39,6 proc. respondentów głosowałoby na PiS. To wzrost o 0,4 pkt proc. w porównaniu z badaniem przeprowadzonym pod koniec grudnia.

Koalicja Obywatelska, z wynikiem 22,1 proc. uplasowała się na miejscu drugim, odnotowując spadek o 1,5 pkt.proc. Podium zamyka nowy ruch Szymona Hołowni, Polska 2050, na którą chce głosować 12,9 proc. badanych. W stosunku do poprzedniego sondażu poparcie Polski 2050 nie uległo zmianie.

Swoich posłów do Sejmu wprowadziłaby także Lewica (10,2 proc., spadek o 0,7 pkt proc., PSL (6,6 proc., spadek o 0,8 pkt proc.) oraz Konfederacja (6 proc., wzrost o 1,2 pkt proc.). Poza parlamentem znalazłby się ruch Kukiz’15 z poparciem na poziomie 2,3 proc. 0,3 proc. badanych wskazało opcję „inni”.

Po przeliczeniu tych wyników na mandaty, PiS miałby ich 225, Koalicja Obywatelska – 109, Polska 2050 Szymona Hołowni – 58, Lewica – 39, PSL – 19, a Konfederacja – 9. Jeden mandat przypadłby posłowi mniejszości niemieckiej.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 14-15 stycznia 2021 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1020 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły partię, którą darzą poparciem.

Źródło: dorzeczy.pl/ telewizjarepublia.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ