12.2 C
Wrocław
Zaczepki Schrodera wobec Polski. Sakiewicz: Spłaćcie Hitlera, wybranego demokratycznie

Zaczepki Schrodera wobec Polski. Sakiewicz: Spłaćcie Hitlera, wybranego demokratycznie

Kwestionowanie stanu demokracji w Polsce i na Węgrzech, publiczne popieranie polityki Kremla – to główne tezy, jakie wybrzmiały w wywiadzie dla „Der Spiegla”, udzielonego przez byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera. Pytany o te słowa Tomasz Sakiewicz, odparł: „na takie teksty zawsze będziemy przypominać dziedzictwo nazizmu, którego Niemcy do końca się nie wyzwoliły”.

„Proszę popatrzeć na Polskę i Węgry. Czy to są jeszcze demokracje, czy raczej coraz bardziej państwa autorytarne? Gdzie podziały się wartości w polityce zagranicznej? CDU i CSU nie są nawet w stanie pożegnać się z partią premiera Węgier Viktora Orbana, lecz kooperują z nią w Parlamencie Europejskim”

– dywaguje były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder w wywiadzie dla „Der Spiegel”. O te słowa pytany był dziś w „Gościu Wiadomości” redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomasz Sakiewicz.


– Wśród niemieckich elit wiele lat pokutowała niechęć do Polaków. Wynikała z wielu rzeczy. Każdy Polak miał się kojarzyć jak najgorzej. To jest w pewnym sensie dziedzictwo hitleryzmu i przeszłości, od której do końca się nie uwolnili. Mentalności, kultury czy sposobu myślenia do końca nie dało się wypalić

– mówił w TVP Info.

Przypomniał, że „mowa o narodzie, który demokratycznie wybrał Adolfa Hitlera i w większości popierał mordowanie Żydów, Holokaust, napadanie na inne kraje, angażował się w to”.

– Teraz ich dzieci i wnuki stanowią elity niemieckie. Im zawsze będzie wolno mniej, choć uważają, że wolno im więcej. Mniej stracili na drugiej wojnie światowej niż Polska, która znalazła się całkowicie pod okupacją. Nigdy wobec Polski nie spłaciły tej ceny. Na takie teksty zawsze będziemy przypominać dziedzictwo nazizmu, którego Niemcy do końca się nie wyzwoliły. Nie ma innej odpowiedzi. Jeśli macie coś do naszej demokracji, najpierw spłaćcie Hitlera, którego żeście wybrali demokratycznie

– podkreślił Sakiewicz.

Źródło: niezalezna.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ