Komunikacja zbiorowa lekarstwem na smog?

Coraz częściej słyszymy w telewizji i czytamy w gazetach o smogu i złej jakości powietrza w dużych miastach. Zdajemy sobie sprawę, że zła jakość powietrza nie tylko źle wpływa na nasze samopoczucie i komfort życia, ale przede wszystkim może powodować negatywne skutki dla naszego zdrowia.

Zgodnie z komunikatem WHO Międzynarodowej Organizacji Zdrowia ponad 80% mieszkańców obszarów miejskich, w których monitorowane jest zanieczyszczenie powietrza, narażone są na poziomy jakości powietrza przekraczające limity przyjęte przez Światową Organizacje Zdrowia (WHO). W efekcie coraz częstszym obrazem w dużych miastach są ludzie w maskach chroniących drogi oddechowe przed smogiem. Jest to trochę przerażający widok, ale czy to jedyny sposób walki ze skutkami smogu w dużych miastach? Otóż nie!

infografika wDolnymŚląsku.com

Jest wiele sposobów walki ze smogiem, które każdy z nas może podejmować. Nie jest przecież tak, że pojedyncza jednostka nie może nic zmienić, a do walki ze smogiem obligowany jest tylko rząd i samorządy. Przede wszystkim my obywatele, mieszkańcy dużych miast mamy największy wpływ na czystość powietrza. Dodatkowe regulacje, polityki, strategie, programy rządowe oraz pełnomocnicy do spraw smogu i różni inni specjaliści to tylko dodatek, a tak na prawdę czystość powietrza zależy od nas samych i od tego czy chcemy zmienić nasz styl życia. Powinniśmy zacząć od drobnych zmian. Zamiast jechać do pracy samochodem, postarajmy wybrać zbiorowy środek komunikacji. Szybko zorientujemy się, że nie tylko dbamy o środowisko, ale podróż samochodem może być szybsza. Pojazdy komunikacji zbiorowej w dużych miastach mają pewne przywileje, tj. np. oddzielne pasy ruchu, które przyśpieszają ich przemieszczanie się w szczytowych momentach. Komunikacja zbiorowa jest coraz wygodniejsza.

Duże miasta zaczynają inwestować w infrastrukturę (m.in. remonty torowisk, nowe wiaty przystankowe itp.). Wszystko po to, aby zachęcić mieszkańców do korzystania z tej formy przewozu osób. Niektóre miasta wprowadziły również darmową komunikację zbiorową. Jest to doskonały pomysł, ale tylko nieliczne samorządy stać na taki luksus. Niemniej jednak uważam, że samorządy przy wsparciu strony rządowej powinny iść w kierunku redukcji cen biletów za przejazd komunikacją zbiorową.

Ponadto, ważne są inwestycje w kierunku autobusów elektrycznych, które w znacznie mniejszy sposób zanieczyszczają atmosferę. Idea elektrycznych autobusów nie jest niczym nowym, gdyż już w początkach XXI wieku pojawiały się one na ulicach Londynu. W dzisiejszych czasach ze względu na rozwój technologii (autobusy mogą pokonywać dłuższe dystanse), pomimo że są znacznie droższe od swoich konkurentów napędzanych silnikami spalinowymi, coraz częściej pojawiają się na ulicach europejskich i polskich miast.

Starajmy się przekonywać innych, aby korzystali ze zbiorowych środków komunikacji, korzystajmy z ofert darmowych przejazdów oferowanych przez duże miasta i miejmy świadomość, że to co nas otacza głównie zależy od nas, a nie od polityków i specjalistów od smogu, to my mamy największy wpływ na jakoś powietrza i to my jesteśmy odpowiedzialni za środowisko naturalne. Zatem korzystajmy z niego w taki sposób, aby służyło ono nam i kolejnym pokoleniom.

Artykuł powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu
PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

  1. Minął rok od wejścia w życie zakazu palenia węglem i drewnem na terenie miasta. Kraków jako pierwsze miasto w Polsce został objęty tego typu przepisami. Jakość powietrza sukcesywnie się poprawia, co pokazują dane ze stacji monitoringu. Miasto nie spoczęło na laurach i realizuje nowe projekty mające na celu zapewnienie mieszkańcom oddychania jak najczystszym powietrzem.
    – Kraków od wielu lat jest liderem w zakresie działań na rzecz poprawy jakości powietrza. Mija rok od obowiązywania na terenie miasta uchwały antysmogowej, która zakazuje stosowania paliw stałych w obszarze administracyjnym gminy miejskiej Kraków. Przez połowę ostatniej dekady walka ze smogiem gwałtownie przyspieszyła dzięki zaangażowaniu mieszkańców, organizacji pozarządowych i władz samorządowych – mówi prezydent Jacek Majchrowski.
    Mieszkańcy Krakowa, którzy zmienili system ogrzewania oparty na paliwie stałym na jeden z systemów proekologiczny i ponoszą zwiększone koszty grzewcze lokalu, mogą uzyskać pomoc w ramach Lokalnego Programu Osłonowego.
    https://www.krakow.pl/aktualnosci/242349,1926,komunikat,rok_zakazu_palenia_weglem_i_drewnem_w_krakowie.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ