Uniwersytet Wrocławki i Zoo Wrocław podpisały porozumienie o współpracy

zoo.jpg

Prowadzenie wspólnych projektów i badań naukowych, a także współpracę z ośrodkami naukowymi na całym świecie zakłada porozumienie podpisane w czwartek przez Uniwersytet Wrocławski i Zoo Wrocław. Celem współpracy obu instytucji jest powiązanie teorii i badań naukowych z praktyką.

Porozumienie o współpracy podpisali w czwartek rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Przemysław Wiszewski, prezes Zoo Wrocław Radosław Ratajszczak i wiceprezes Joanna Kasprzak. Obie instytucje będą prowadzić wspólne projekty i badania naukowe, a także upowszechniać ich rezultaty. Porozumienie obejmuje także transfer wiedzy, współpracę z ośrodkami naukowymi na całym świecie, realizację praktyk zawodowych, prac licencjackich, magisterskich i doktorskich na terenie zoo.

Rektor uczelni prof. Przemysław Wiszewski podkreślił, że podpisane porozumienie nie tylko legitymizuje dotychczasowe kontakty między instytucjami, ale także otwiera drogę do jeszcze pełniejszego wykorzystania potencjału dydaktyczno-naukowego UWr i Zoo Wrocław.

„Na Uniwersytecie Wrocławskim nie zapominamy o tym, że nasza działalność powinna wychodzić poza akademickie mury. Wspólna aktywność Wydziału Nauk Biologicznych i Zoo Wrocław przełoży się także na kształcenie specjalistów, naszych studentów, którzy będą świadomie dbać o naturę wokół nas w duchu poszanowania bioróżnorodności. Nie bez znaczenia dla mnie, jako regionalisty, miłośnika i Wrocławia i Śląska, są plany przywracania różnorodności gatunkowej w naszym mieście i regionie” – tłumaczył.

Wrocławski ogród zoologiczny zamieszkuje blisko 12 tys. zwierząt, przedstawicieli 1100 gatunków, spośród których ponad 65 proc. zagrożonych jest wyginięciem.

Jak zaznaczył prezes zoo Radosław Ratajszczak, jednym z priorytetów funkcjonowania ogrodu zoologicznego jest prowadzenie badań naukowych, mających na celu ochronę gatunków zagrożonych wyginięciem, a także prowadzenie działań edukacyjnych dotyczących ochrony gatunkowej zwierząt. „Uniwersytet Wrocławski to doskonały partner do realizacji tych założeń. Podpisanie porozumienia o współpracę daje nam szerokie możliwości promowania naszych działań na rzecz ochrony przyrody. Od lat staramy się o to, by wrocławski ogród zoologiczny postrzegany był jako solidny partner instytucji naukowych” – powiedział.

Zwrócił uwagę, że ogród zoologiczny to doskonałe miejsce, w którym ilość badań związanych z biologią poszczególnych gatunków zwierząt jest nieograniczona.

Dziekan Wydziału Nauk Biologicznych prof. Marcin Kadej dodał, że w ramach porozumienia obie instytucje chcą rozwijać współpracę w zakresie biologii konserwatorskiej. „Od kilku lat na terenie Zoo Wrocław prowadzimy w tym zakresie zajęcia w językach polskim i angielskim. Ten dydaktyczny kierunek chcemy pogłębiać, zwłaszcza w dobie kryzysu różnorodności biologicznej, poprzez wymianę doświadczeń dydaktycznych oraz organizowanie wspólnych przedsięwzięć popularyzujących wiedzę” – mówił. (PAP)

autorka: Agata Tomczyńska

źródło: naukawpolsce.pap.pl/

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ