Mosbacher: Polska zaczyna dziś zajmować należne jej miejsce. Jest na właściwej ścieżce

Polska zaczyna dzisiaj zajmować należne jej miejsce jako istotna siła w Unii Europejskiej, a z pewnością jako lider Europy Środkowo-Wschodniej. (…) To, co widziałam utwierdziło mnie w przekonaniu, że Polska jest na właściwej ścieżce, również do zapewnienia swojego bezpieczeństwa – powiedziała w wywiadzie dla portalu wp.pl Georgette Mosbacher, dla której jest to ostatni dzień misji dyplomatycznej jako ambasadora USA w Polsce.

W wywiadzie dla portalu wp.pl ustępująca z urzędu ambasadora USA w Polsce Georgette Mosbacher przyznała, że jest przekonana iż „Polska jest na właściwej ścieżce”.

Polska zaczyna dzisiaj zajmować należne jej miejsce jako istotna siła w Unii Europejskiej, a z pewnością jako lider Europy Środkowo-Wschodniej. Ta ewolucja jest czymś wyjątkowym, również pod względem tempa, w którym przebiega – powiedziała ambasador. Przyznała, że zamierza „nadal pracować na rzecz relacji polsko-amerykańskich”.

Mosbacher stwierdziła, że Polska odegra w swoim regionie świata „jedną z ważniejszych ról” w następnym dziesięcioleciu.

– Mam wrażenie, że nie do końca doceniamy w Ameryce, że po upadku żelaznej kurtyny wasza ojczyzna tak szybko stanęła na nogi. Nie mamy również pojęcia, z jakiego miejsca zaczynała. Przez ten czas udało się wam zbudować silną demokrację oraz stworzyć klasę średnią. Będę również opowiadać, że Polska to kraj rozwinięty technologicznie oraz kluczowy sojusznik USA – istotny dla siły wschodniej flanki NATO, będący w sercu chińskiego szlaku handlowego na Zachód kontynentu. Przy tym wszystkim zachowujecie się bardzo rozsądnie, inwestując w swoje bezpieczeństwo militarne i energetyczne

– stwierdziła w wywiadzie dla wp.pl.

Wskazując na dokonania, z których odczuwa największą dumę, Georgette Mosbacher wyliczyła zniesienie wiz, lokalizację w Polsce Dowództwa V Korpusu USA, rozwinięcie inicjatywy Trójmorza oraz „postępów, które uczyniliśmy w polskim bezpieczeństwie energetycznym, z transformacji węglowej w kierunku LNG i energii słonecznej oraz w przyszłości – energii jądrowej”.

– Za rok będziecie niezależni energetycznie od Rosji, to duże osiągnięcie

– powiedziała

źródło: Niezależna.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ