Streetbus pomaga na ulicach Wrocławia

Siarczyste mrozy stwarzają śmiertelne zagrożenie dla osób w najtrudniejszej sytuacji życiowej. W takie dni szczególnie ważne jest funkcjonowanie Streetbusa, czyli busa MPK z którego potrzebujący mogą odebrać ciepły posiłek. Może przyjść każdy kto jest głodny – bez zbędnego rejestrowania się czy dopisywania do listy chętnych.

Specjalny bus MPK odjeżdża codziennie po godzinie 20:00 z przystanku na ul. Sieradzkiej. Później zatrzymuje się przy Centrum Historii „Zajezdnia”, na przystanku „Katedra”, na Suchej, a trasę kończy na Gajowickiej. Streetbus zatrzymuje się również w sześciu przystankach „na życzenie”.

– Osobom w trudnej sytuacji życiowej, zwłaszcza tym doświadczającym bezdomności, zjedzenie ciepłego posiłku może dosłownie uratować życie. Zwłaszcza w śnieżne, mroźne dni, jakich doświadczyliśmy ostatnio – mówi prezes MPK Krzysztof Balawejder. – Żeby skorzystać ze Streetbusa nie trzeba się nigdzie rejestrować. Żeby otrzymać rozgrzewający posiłek wystarczy po prostu przyjść na jeden z przystanków.

Sytuacja osób, które pozostają bez dachu nad głową, w okresie trwającej pandemii jest szczególnie trudna. Nie działają choćby restauracje, które niegdyś przekazywały nieodpłatnie część jedzenia potrzebującym. Instytucje udzielające specjalistycznej pomocy, np. noclegownie, pracują natomiast w reżimie epidemicznym, co często oznacza, że są w stanie pomóc mniejszej liczbie potrzebujących niż zazwyczaj. Streetbus wspiera jednak także te osoby, które mają gdzie mieszkać, ale mimo tego są w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej.

– Dorabiałem ostatnio jako stróż, ale jak przyszła pandemia to firma się ze mną pożegnała – opowiada czekając na ciepłą grochówkę ze Streetbusa pan Stanisław. – Dobrze, że taki autobus kursuje po mieście i pojawia się na przystanku, do którego mam niedaleko. Dzięki temu nie muszę jechać pół godziny do jadłodajni po obiad.

Streetbus działa od stycznia 2019 roku i mimo epidemii koronawirusa nie zaprzestał kursowania. Wręcz przeciwnie – jego funkcjonowanie, pierwotnie zaplanowane wyłącznie na najzimniejsze miesiące, w związku z bardzo dużym zapotrzebowaniem zostało przedłużone aż do sierpnia. Obecny sezon pomocowego busa MPK zaczął się pod koniec października 2020 roku, potrwa co najmniej do kwietnia. Streetbus to wspólna akcja Wydziału Partycypacji Społecznej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej MPK i organizacji pozarządowych – Fundacji Homo Sacer i Fundacji Szerszy Krąg.

źródło: mpk.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ