Skandal wokół trybu zakupu szczepionek przez Niemcy. „To jest katastrofa wizerunkowa”

merkel.jpg

To jest katastrofa wizerunkowa Unii Europejskiej i Niemiec – mówił na antenie Telewizja Republika w programie „W Punkt” dr hab. Piotr Grochmalski, politolog z Instytutu Studiów Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej. Ekspert ocenił w ten sposób zamówienie przez rząd w Berlinie dodatkowych szczepionek dla swoich obywateli, co odbyło się w obchód zapowiadanej wcześniej solidarności w ramach Unii Europejskiej.

W pierwszej części rozmowy red. Katarzyna Gójska zapytała o protesty w Rosji, do których doszło po powrocie do kraju Aleksieja Nawalnego. Dr hab. Grochmalski został poproszony o ocenę tego, czy rosyjski opozycjonista mógł by zmienić układ polityczny w Rosji?

– Nie sądzę, żeby została dokonana zasadnicza zmiana. Nawalny jest całym kompleksem różnego rodzaju przekonań, z takim mocnym akcentem narodowym. Jest to człowiek, który na pewno nie jest wielkim demokratą. Bo miejmy świadomość, że Rosja konsekwentnie od wielu lat zmierza w tę stronę, która jest wyborem nie tylko tych elit, aczkolwiek rzeczywiście było to państwo unikalne w skali świata, dlatego, że ja nie znam państwa, gdzie służby przyjęłyby pełną kontrolę. Stworzyły takie wielkie państwo mafijne. I tutaj przeświadczenie, że Nawalny, człowiek który jednak nie ma żadnego zaplecza w tych rozbudowanych służbach… Co jedenasty obywatel służy w służbach rosyjskich. To jest bardzo zmilitaryzowane państwo. Więc przeświadczenie, że Nawalny jest w stanie dokonać jakiegoś zrywu -w takiej sytuacji, jaka miała miejsce w tym okresie 1989-1991, kiedy to wszystko się rozsypywało, później kształtowała się Rosja – to jest wyjątkowe naiwne

– ocenił politolog.

 

Druga część rozmowy dotyczyła informacji o zachowaniu Niemiec ws. szczepionek.

Rząd Niemiec podpisał latem ub.r. dwie wstępne umowy z niemieckimi firmami biotechnologicznymi ws. zapewnienia 50 milionów dawek ich szczepionek przeciw Covid-19 – wynika z dokumentu resortu zdrowia i informacji ujawnionej przez anonimowego urzędnika.

Według jego informacji, dostawy do Niemiec w ramach obu umów miałyby się rozpocząć dopiero po tym, jak kraje UE zostaną zaopatrzone w ramach umów unijnych. Pomimo tego zobowiązania do opóźnienia dostaw wydaje się, że Niemcy naruszyły pakt zabraniający rządom oddzielnych rozmów z producentami szczepionek.

– Jeżeli dokładnie prześledzimy mechanizmy, które doprowadziły nas do tej sytuacji, od samego początku w jaki sposób narastała w Europie świadomość zagrożenia [pandemią koronawirusa], to widzimy, że zarówno UE jak i Niemcy, nie stanęły na wysokości zadania. Można powiedzieć, że źle zrealizowały największe wyzwanie, przed jakim stanęła Unia. Co gorsze, mamy do czynienia z gigantycznym kryzysem, który jest nazywany „wydarzeniem bez większego znaczenia”. Chodzi o brexit. Jeśli połączymy ze sobą te dwa wydarzenia – ogromny koszmarny upadek wizerunkowy Niemiec. A z drugiej strony wyjście Wielkiej Brytanii, ostateczne, czyli wyjście jednej z najstarszych demokracji europejskiej, czerwona kartka dla Unii. I nie ma żadnej refleksji, żadnej analizy pogłębionej – Co to oznacza? W jaki sposób UE powinna się zmierzyć? Jakiej powinna dokonać korekty? Jest tylko szamanizm. Nawoływanie do tego, abyśmy miłowali pewne wartości. Przy czym pod te wartości Niemcy podkładają bombę i detonują to publicznie na oczach całego społeczeństwa, które jest przecież przerażone tym, co się dzieje. Rządy mają ogromne problemy z tym, aby dyscyplinować. I o to raptem Niemcy są ważniejsi, bo życie Niemca jest ważniejsze, niż życie każdego innego Europejczyka. To jest katastrofa wizerunkowa Unii Europejskiej i Niemiec.

– mówił dr hab. Grochmalski.

źródło: Niezależna.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ