Donald Tusk nawołuje do protestów proaborcyjnych po publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Były premier Donald Tusk nawołuje do protestów proaborcyjnych po publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niekonstytucyjności tzw. aborcji eugenicznej. „To cynizm polityczny” – ocenił Piotr Uściński, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

W środę Trybunał opublikował uzasadnienie październikowego orzeczenia. Orzekł wtedy o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego tzw. aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. Wyrok został już opublikowany w Dzienniku Ustaw.

To wywołało sprzeciw środowisk popierających tzw. aborcję. Zwolennicy zabijania dzieci nienarodzonych wyszli na ulice Warszawy i innych dużych miast. W manifestacjach wzięli udział politycy opozycji, którzy twierdzą, że władza odbiera kobietom ich prawa.

Proaborcyjne protesty wspiera były szef Rady Europejskiej. Donald Tusk napisał na Twitterze: „Życie to polskie kobiety. Obrona ich praw i godności przed cynicznym fanatyzmem władzy to nasze być albo nie być”.

 

– Twierdzenie, że my nie bronimy życia kobiet, jest zupełnie nieprawdziwe. Kobiety to połowa nienarodzonych dzieci, które do tej pory były zabijane. Zespół Turnera, z powodu którego też były wykonywane tzw. aborcje, dotyczy wyłącznie dziewczynek. Podnoszenie takich emocji przez Donalda Tuska jest po prostu nieładne – skomentował poseł Piotr Uściński, współautor wniosku do TK w sprawie zakazu tzw. aborcji eugenicznej.

Z opublikowanego uzasadnienia wynika m.in., że prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu nie jest wystarczające dla dopuszczalności pozbawienia życia człowieka w okresie prenatalnym.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM/ radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ