Kontrakty CFD dla początkujących inwestorów

Kilka informacji dla początkujących traderów

Standardowe kontrakty CFD to pewien rodzaj umowy między dwoma stronami, w której wysokość zysku lub straty każdej strony zależy przede wszystkim od różnicy cen otwarcia i zamknięcia transakcji.

Początkujący inwestor powinien zwrócić uwagę na dwie niezwykle istotne cechy kontraktów CFD.

  • zawierając kontrakt CFD np. na wzrost ceny platyny, trader nie dokonuje rzeczywistego zakupu tego metalu i nie staje się jego właścicielem,
  • kontrakty CFD posiadają z reguły wbudowany lewar czyli tzw. dźwignię finansową

Czy CFD to tylko Forex?

Oczywiście, że nie! Instrument bazowy, o cenę którego oparty jest instrument pochodny, może stanowić niemal każde znane aktywo, w tym nawet tak abstrakcyjne   zmienne jak wielkość opadów w danym miejscu. Najczęściej spotykane i tym samym najpopularniejsze wśród początkujących traderów są kontrakty CFD oparte między innymi o ceny par walutowych, surowców naturalnych, indeksów giełdowych, a także akcji i tzw. ETF-ów.

Kontrakty CFD to obecnie najbardziej popularny rodzaj instrumentów pochodnych. Z czego wynika tak wielka chęć inwestowania w CFD?

W przypadku kontraktów na różnicę kursową istnieje bardzo dużo możliwości  wyboru instrumentu z wybranym poziomem dźwigni finansowej. Co więcej ogromna ilość instrumentów bazowych sprawia, że niemal każdy inwestor znajdzie sektor, który leży w strefie jego zainteresowań. Kontrakty CFD dają również możliwość gry na spadki, a także handlu o dowolnej porze dnia i nocy. Nie bez znaczenia są również relatywnie niskie koszty handlu oraz łatwy dostęp do CFD za pośrednictwem platform brokerskich, takich jak Saxo Bank Polska.

Warto jednak pamiętać o tym, że kontrakty CFD, choć mają bardzo atrakcyjne ceny, niosą ze sobą stosunkowo duże ryzyko utraty zainwestowanych pieniędzy. Powinni sobie z tego zdawać sprawę szczególnie początkujący inwestorzy. Dźwignia finansowa, będąca podstawą tego typu instrumentów, wykorzystywana w niewłaściwy sposób to najszybsza droga do poniesienia dużych strat. Właśnie dlatego tak istotne jest dogłębne poznanie mechanizmu stosowania tego narzędzia oraz nauka właściwego zarządzania ryzykiem.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ