Sprywatyzowano spółkę za 120 mln $… a teraz sprzedają ją za 670 mln euro

Amerykanie ogłosili sprzedaż za 670 mln euro International Papier Kwidzyń. 29 lat temu kupili 80 proc. akcji najbardziej nowoczesnego przedsiębiorstwa tej branży w kraju od Ministerstwa Przekształceń Własnościowych za 120 mln dolarów. Osobą odpowiedzialną za sprzedaż był wówczas Janusz Lewandowski, ówczesny minister przekształceń własnościowych w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego.

International Paper sprzedaje zakłady papiernicze w Kwidzynie za 670 mln EUR w gotówce austriackiemu Mayr-Melnhof Karton.

Transakcja to konsekwencja ogłoszonego na początku grudnia zamiaru wydzielenia przez International Paper części biznesu do oddzielnej spółki. Amerykanie chcą zamknąć transakcję w trzecim kwartale obecnego roku.

Polskie zakłady zatrudniają obecnie 2,3 tys. ludzi i mogą wyprodukować rocznie 740 tys. ton wyrobów papierowych i pulpy.

Mimo tej i wielu innych szkodliwych dla polskiej gospodarki transakcji prywatyzacyjnych, za które odpowiedzialny był wówczas Janusz Lewandowski, stanowczo oświadcza, że:

Janusz Lewandowski kierował prywatyzacją przez 27 miesięcy. Mimo iż jego następcy urzędowali dłużej, to właśnie on odcisnął największe piętno na modelu prywatyzacji w Polsce. Większość z ponad 80 transakcji, jakie zawarło ministerstwo pod jego kierownictwem, stanowiły umowy oparte na rokowaniach z konkretnym inwestorem, najczęściej zagranicznym.

źródło: solidaryzm.eu

6 KOMENTARZE

    • To jak była firma tak opłacalna to po co było prywatyzować, a jeśli już to trzeba było szukac polskiego inwestora. Myślenie nie boli, tylko trochę wysiłku trzeba

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj