Polacy wydali na alkohol aż 40 miliardów złotych

Dobiega końca 54. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. W tym roku przyświeca mu hasło „Trzeźwością pokonywać kryzys”. Celem inicjatywy jest modlitwa o abstynencję Polaków. Od lat poziom spożywania alkoholu w naszym kraju jest wysoki i stale rośnie.

Sytuacja pogorszyła się także w związku z epidemią. Szacuje się, że w ubiegłym roku Polacy wydali na alkohol aż 40 miliardów złotych.

Niepokój budzi ponadto fakt, że alkoholizm coraz częściej występuje wśród młodzieży. Dlatego, jak zaznacza ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, należy podjąć działania, które pomogą młodym zachować abstynencję.

– Musimy stworzyć warunki, aby dzieci były szczęśliwe. Szczęśliwe dziecko nie będzie szukać chemicznego pocieszyciela, który obiecuje łatwe szczęście, a później zabija na raty. Zabija nie tylko dziecko, ale każdego człowieka. Dlatego tak niezwykle ważna jest praca duszpasterstwa małżeństw. Istotna jest również troska o to, abyśmy byli blisko Pana Boga. Badania naukowe pokazują, że osoby, które są zaangażowane w życie religijne, grupy kościelne i trzeźwościowe, mają mniejszy problem z sięganiem po alkohol – mówi ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Z okazji Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu, KEP przygotowuje również Vademecum Apostolstwa Trzeźwości, które zawiera m.in. poradnik w sprawie abstynencji oraz modlitewnik.

RIRM/ Radio Maryja

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ