Ruch zamiast przyjmowania leków


Dynamicznie rozwijający się sektor farmaceutyczny ma wielki potencjał innowacyjny. Niestety jest również dużym zagrożeniem dla środowiska. Dlatego badania dotyczące wpływu leków na otaczającą nas przyrodę są niezwykle potrzebne, bo mogą przyczynić się do opracowania lepszych polityk środowiskowych oraz wskazywania producentom drogi prowadzącej do minimalizacji negatywnego wpływu produktów na środowisko. W efekcie osiągniemy większe korzyści zdrowotne oraz lepszą jakość życia.

Nadmierne stosowanie leków działa szkodliwie nie tylko na organizm człowieka. Hormony i antybiotyki, które trafiają do wód powierzchniowych za pośrednictwem kanalizacji, czynią katastrofalne szkody w środowisku naturalnym. Naukowcy sprawdzili, co się dzieje z lekami przedostającymi się do środowiska poprzez ścieki komunalne. Zażyte przez ludzi lub zwierzęta medykamenty dostają się do oczyszczalni, a później do wód powierzchniowych. Badania naukowców dotyczące antybiotyków nie potwierdziły co prawda dużego zagrożenia dla życia ryb i innych organizmów wodnych, ale mogą powodować powstanie szczepów bakterii opornych na leki. Natomiast hormony, nawet w bardzo niewielkim stężeniu, mogą znacząco wpływać na organizmy wodne. Z prac naukowców wynika, że pod wpływem działania estrogenów samce ryb stają się bezpłodne. Dopatrzono się również zahamowania rozwoju zarodków i duży spadek ilości młodych ryb.

Bezustanny ból spotyka każdego dnia miliony osób na całym świecie. W związku z tym, w każdym kraju z roku na rok rośnie liczba przyjmowanych tabletek przeciwbólowych. Siedzący tryb życia, otyłość i brak ruchu powodują wiele schorzeń układu ruchu, m.in. zwyrodnienia stawów i cukrzyca. Nasze stawy oraz mięśnie potrzebują ruchu, a tabletka przeciwbólowa nie rozwiąże problemu. Owszem, może na chwilę pomóc, jednak ból z pewnością powróci. Postęp wielu chorób można spowolnić, właśnie dzięki regularnym treningom. Jak donoszą uczeni, ludzie chorzy na cukrzycę, w prawie jednej trzeciej przypadków, zbyt wcześnie zaczynają przyjmować lekarstwa, gdzie spokojnie mogliby to zastąpić właśnie zmianami w swoim stylu życia i odpowiednio dobraną aktywnością fizyczną. Należy pamiętać, że cukrzyca typu II występuje najczęściej u osób z otyłością. Ta informacja powinna skłonić nas do większej dbałości o wagę i dietę.

Warto zwrócić także uwagę na fakt, że migreny, osteoporozę, a nawet bóle stawów i kręgosłupa można leczyć specjalnie dobranymi przez fizjoterapeutów ćwiczeniami fizycznymi. Sport to również najskuteczniejszy i najbezpieczniejszy sposób na redukcję stresu oraz wyregulowanie rytmu dobowego. Aktywności fizycznej towarzyszy synteza tzw. endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia. Związki te redukują ból, wpływają korzystnie na odporność, regulują czynności oddechowe, oddziałują na ośrodki odczuwania przyjemności w mózgu. Nie ma skuteczniejszego sposobu na bezsenność niż popołudniowy trening. Należy tylko pamiętać, aby nie odbywać go w porze wieczornej, gdyż pobudzeni aktywnością fizyczną nie zdążymy ochłonąć i z pewnością długo nie zaśniemy. To właśnie ruch jest najlepszą tabletką, ponieważ ćwiczenia opóźniają rozwój niepełnosprawności ruchowej, poprawiają jakość życia, a nawet zmniejszają śmiertelność.

Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

 

źródło: portalkomunalny.pl/

 

PODZIEL SIĘ