26.2 C
Wrocław
Rak jąder – objawy, profilaktyka i samobadanie

Rak jąder – objawy, profilaktyka i samobadanie


Samobadanie jąder jest to metoda profilaktyki wtórnej nowotworów jąder polegająca na samodzielnym okresowym badaniu palpacyjnym jąder.

Rak jądra objawy? 

Rak jąder, inaczej nowotwory jądra. Nowotwory zarodkowe jądra na ogół są nowotworami o wysokiej złośliwości wcześnie dającymi przerzuty odległe, z kolei nowotwory z podścieliska gonad i sznurów płciowych zwykle są nowotworami łagodnymi. Ze względu na odmienną strategię leczenia nowotwory zarodkowe są dzielone na nasieniaki i nienasieniaki. Nazwa „rak jądra” jest nazwą potoczną i nie jest poprawna, ponieważ nowotwory jądra zwykle wykazują pochodzenie germinalne, a nie z tkanki nabłonkowej.

Najczęstszymi objawami jest jednostronny, bezbolesny guzek na jądrze lub obrzęk w mosznie. Potwierdzenie choroby jest stawiane na podstawie typowego obrazu klinicznego oraz wyniku badania ultrasonograficznego. Standardem w leczeniu jest wykonywanie u wszystkich chorych (z podejrzeniem choroby nowotworowej jądra) operacji usunięcia jądra zwana – orchidektomią. Materiał z usunięcia poddaje się badaniu histopatologicznemu w celu ostatecznego rozpoznania nowotworu. Po badaniu dalsze leczenie jest uzależnione od rozpoznania, na jakim jest etapie zaawansowania. We wczesnym stadium, wykorzystuje się aktywny nadzór lub stosuje się leczenie uzupełniające oparte o chemioterapię, radioterapię lub limfadenektomię na oddziale onkologii. Chorzy z zaawansowaną chorobą wymagają chemioterapii opartej na cisplatynie.

Podczas badania zaniepokoić mogą nas takie zmiany jak:

 • wyczuwalny guzek lub narośl;
 • nadmierna wrażliwość na dotyk;
 • uczucie ciągnięcia jądra;
 • wyraźny obrzęk jądra;
 • zaczerwienienie moszny;
 • zmiany kształtu.

W trakcie samobadania może okazać się, że w obrębie jądra znajdują się jakieś niepokojące zmiany. Należy zachować spokój mogą one mieć różne przyczyny. Mogą one być objawem raka lub innej poważnej choroby, ale bardzo często są one wynikiem działania innych czynników. Dlatego najlepiej udać się na USG jąder.

Zmiany w obrębie jąder może spowodować między innymi.

 • torbiel na jądrze;
 • infekcja i stan zapalny;
 • uraz lub zranienie;
 • żylaki powrózka nasiennego;
 • wodniak

Guz jądra jak wygląda profilaktyka? 

Samodzielne badanie jąder polega na dokładnym oglądaniu i dotykaniu worka mosznowego. Jest to nieinwazyjne, bardzo proste badanie, które pozwala zauważyć wszelkie zmiany w obrębie jąder u mężczyzny. Chodzi tu nawet o najmniejsze niedoskonałości, takie jak grudki, narośle czy zgrubienia. Dzięki regularnym badaniom prawidłowa budowa jąder jest bardzo dobrze znana mężczyźnie i z większą łatwością jest on w stanie wykryć niepokojące objawy, które mogą świadczyć o jakiejkolwiek chorobie.

Większość zmian w jadrach mężczyzna potrafi sam zaobserwować. W tym również nowotwory, dla których charakterystyczna jest pojawiająca się narośl i/lub tkliwość. Najczęściej rak rozwija się najpierw w jednym jądrze, dlatego mężczyzna może je porównać i stwierdzić niepokojące zmiany. Ważne jest regularne przeprowadzanie samobadania, ponieważ wówczas mężczyzna poznaje różnice między nimi i dzięki temu wie, które ma mniejsze jądro oraz czy na przykład jedno z nich jest bardziej zwisające.

Samobadanie jąder, jak to zrobić?

Badanie najlepiej przeprowadzić w wannie lub pod prysznicem, gdyż wówczas skóra moszny jest bardziej rozluźniona.

Należy pamiętać, że jądra mężczyzn nie są symetryczne i jest to całkowicie naturalne. Jądra różnią się od siebie wielkością, ale też każde znajduje się na innym poziomie. Jednocześnie jednak męskie jądra w dotyku są gładkie i pozbawione grudek. Jedyne nierówności, które można wyczuć na zdrowych jądrach to najądrza, nasieniowody czy żyły. Warto najpierw zapoznać się z budową swoich jąder, gdyż będące ich częścią najądrza, które przypominają swoim kształtem rurki, a także tkanki krwionośne mogą przypominać guzki lub grudki. Znajdują się one w górnej i środkowo-zewnętrznej części jądra i jeśli mężczyzna nie ma doświadczenia w takich badaniach może je pomylić ze zmianami chorobowymi.

Badanie profilaktyczne jąder w domu krok po kroku:
1. Najpierw chwytamy mosznę nad jądrami. Kciuk układamy nad jądrem, a palec wskazujący pod nim. Dzięki temu jego pozycja będzie bardziej stabilna. Powinniśmy wyczuć nasieniowód, który łączy jądro z resztą ciała.
2. Drugą dłonią zaczynamy sprawdzać jądra, przy czym badamy jedno na raz. Kciukiem i palcami przejeżdżamy od góry do dołu jądra.
3. Następnie przesuwamy palce po przedniej i tylnej części jądra. Z pewnością wyczujemy w tym momencie wspomniany nasieniowód, który może być lekko gąbczasty w dotyku.
4. W kolejnym kroku delikatnie uciskamy jądro palcami. Jeśli jest zdrowe powinno ono być stosunkowo miękkie i gładkie, a podczas lekkiego ugniatania nie powinien się pojawić jakikolwiek bolące jądro.
5. W trakcie badania staramy się wyczuć wszelkie zgrubienia, grudki, nierówności czy narośle. Jeśli napotkamy na fragment, który jest twardy albo też zaburza gładką konsystencję i kształt jąder, powinno to wzbudzić nasze podejrzenia. Podobnie jak nadmierna tkliwość czy ból jąder spowodowany dotykiem. Oczywiście możemy czuć pewien dyskomfort wykonując badanie, ale nie powinno ono wywoływać żadnego nagłego bólu.
źródło: niezalezna.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ