‘Sojusz torów i ołtarza?’ – pytał poseł Lewicy. Okazało się, że… nie zrozumiał pisma od PKP


Jeden z posłów Lewicy zainteresował się wynajmem lokali wrocławskiego dworca kolejowego. Od PKP otrzymał pismo wyjaśniające kwestię stawki czynszu dla organizacji, która wynajmuje jedno z pomieszczeń. Od razu stwierdził, że “kościelne stowarzyszenie” ma lokal “za darmo”, choć jest to nieprawda. Wynika to wprost z pisma, które zamieścił Śmiszek, ale najwyraźniej nie zrozumiał jego treści. PKP potwierdziło nam, że poseł Lewicy błędnie zinterpretował treść odpowiedzi na swoją interpelację.

Krzysztof Śmiszek postanowił sprawdzić, na jakich warunkach Fundacja im. Ojca Werenfrieda, która realizuje pomoc humanitarną na całym świecie, m.in. w Wenezueli, Etiopii, RPA, Zambii, Boliwii, Urugwaju czy Czadzie, wynajmuje pomieszczenia w budynku wrocławskiego dworca kolejowego.

– Po tygodniach udało się dojść do prawdy – spółka PKP wynajmuje kościelnemu stowarzyszeniu ZA DARMO lokal o pow. 400 m kw. na dworcu we Wrocławiu. Są równi i równiejsi, czy może PKP zawiązało z kościołem sojusz torów i ołtarza?

– napisał poseł Lewicy na Twitterze, publikując treść pisma, jakie otrzymał od PKP.

W piśmie od PKP napisano, że lokal na wrocławskim dworcu pozostawał pusty wielu lat, po dokonanej w 2012 roku modernizacji wielokrotnie ogłaszano przetargi, ale nie udało się go zagospodarować. Dopiero w 2019 roku zawarta została umowa najmu lokalu z Fundacją im. Ojca Werenfrieda.

Kluczowa w całym piśmie jest kwestia dotycząca kosztów wynajmu:

“Ustalona między stronami stawka czynszu jest stawką rynkową dla powierzchni o funkcji publicznej o charakterze non profit”

Jak wynika z z tego fragmentu, lokal nie jest wynajmowany za darmo, ale za stawkę rynkową dla tego typu organizacji. Czyżby Krzysztof Śmiszek przeczytał jedynie dwa ostatnie słowa – “non profit”?

PKP: Wynajem za darmo? Nieprawda!

Skontaktowaliśmy się z PKP, by wyjaśnić tę sytuację. Okazuje się, że parlamentarzysta błędnie zinterpretował treść pisma, jakie do niego dotarło.

Pan poseł Śmiszek zamieścił w mediach społecznościowych zdjęcie odpowiedzi na interpelację poselską, którą otrzymał od PKP S.A. Potwierdzamy zawartość tego pisma, natomiast nie interpretację informacji, które są w nim zawarte – poinformował nas Michał Stigler, rzecznik prasowy Polskich Kolei Państwowych i dodał:

Nie jest to zgodne z prawdą, że PKP wynajmują ten lokal za darmo. Umowa ta została zawarta na zasadach komercyjnych w oparciu o operat szacunkowy uwzględniający specyfikę tego konkretnego pomieszczenia i ograniczenia wynikające np. ze sposobu jego aranżacji i rozwiązań konstrukcyjnych. Rzeczywiście, nie ujawniamy szczegółowych danych poszczególnych umów najmu. Dotyczy to nie tylko tego konkretnego podmiotu, ale generalnie tego rodzaju umów. Przykładowo nie informujemy, jaka stawka najmu została ustalona w umowie z siecią McDonald’s czy innym najemcą powierzchni na dworcu

źródło: Niezależna.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ