Matura będzie łatwa i bez religii?

Twitter/@newsjsPL

Zgodnie z rozporządzeniem z 16 grudniu ub.r. egzaminy dla ósmoklasistów i maturzystów będą łatwiejsze i jest to zmiana tylko na ten rok. Minister Czarnek podkreślił wówczas że Polska – w związku  pandemią koronawirusa – jest jednym z pierwszych krajów, który określił zasady przeprowadzania egzaminów w roku szkolnym 2020/2021.

Jeszcze w styczniu minister Przemysław Czarnek zapewniał, że kiedy pokonamy pandemię, pomyśli jak pomóc uczniom odrobić straty. Dzisiaj, w czasie zapowiedzianej trzeciej fali covida19 takiej szansy nie ma. Nauka zdalna nie sprawdza się na żadnym poziomie nauczania, ale teraz innej alternatywy nie ma. Wiedza uczniów – co potwierdzają nauczyciele – obniżyła się drastycznie. Egzaminy próbne zweryfikują nauczanie w trybie zdalnym.

Egzaminy próbne, następnie dojrzałości i ósmoklasistów odbędą się w reżimie sanitarnym. Istotne zmiany to brak dotychczas obowiązkowego egzaminu ustnego, zatem matura tylko pisemna. Odstąpiono również od zdawania egzaminu z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym, jednak gdyby uczeń chciał podjąć studia ma możliwość przystąpienia do egzaminu z sześciu dodatkowych przedmiotów.

Maturzyści, z matematyki muszą być przygotowani z materiału na poziomie podstawowym, zwolnieni są geometrii. Maksymalnie 25 pkt za rozwiązanie zadań. Język polski podzielono na dwie części. Będzie wybór pomiędzy rozprawką a interpretacją tekstu. Uczeń musi umieć czytać ze zrozumieniem, umieć argumentować i posługiwać się poprawną polszczyzną. Tegoroczna lista lektur jest ograniczona. W sumie można zdobyć 45 punktów. W przypadku geografii zwolnienie obejmuje poziom rozszerzony.

Przemysław Czarnek Gość Rozmowy Dnia w Radio Wrocław zapewnił, że nie będzie egzaminu maturalnego z religii.

Straszny strach jest przed tą religią. Widzę, że Lewica podnosi ten argument, nie wiedzieć dlaczego i skąd mają takie informacje. Nie toczą się żadne prace w ministerstwie dotyczące egzaminu maturalnego z religii. Jeśli będą się toczyć, to będziemy o tym informować.

Źródło: Radio Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ