Płuca Wrocławia, czyli zielone tereny w mieście

Połączenie dominujących sztucznych nawierzchni i ograniczonej roślinności tworzy klimat, który znacząco wpływa na jakość powietrza, zewnętrzne warunki termiczne i komfort życia człowieka. Mimo że pogoda i klimat w miastach mają zasadnicze znaczenie dla naszego dobrobytu, znaczenie jakości powietrza i kwestii klimatycznych nie ma dużego wpływu na proces planowania urbanistycznego.

Niezwykle ważnym elementem środowiska w przestrzeni miejskiej jest roślinność, która sprzyja poprawie jakości powietrza. Wrocław to stale rozwijająca się metropolia i drugi – zaraz po Warszawie – hub startup’owy. Swoje siedziby ma tutaj wiele firm, zakładów przemysłowych czy ośrodki kultury. Powstaje też coraz więcej budynków mieszkalnych i w zasadzie każdy teren jest już zagospodarowany. Stolica Dolnego Śląska jest pięknym miastem, czego potwierdzeniem jest zdobycie głównej nagrody w międzynarodowym konkursie European Best Destination (2018 r.), co oznacza, że Wrocław znajduje się obecnie wśród najatrakcyjniejszych kierunków turystycznych w Europie.  „Polski” Wrocław odziedziczył duże zielone zasoby po Wrocławiu „niemieckim”, bowiem po II wojnie światowej można go było nazwać „miastem parków”. Według raportu przygotowanego przez organizacje MojaPolis i BIQdata obecnie w mieście jest tylko 12% terenów zielonych, więc na jednego mieszkańca przypada zaledwie 20 m2 roślinności. To dość mało w porównaniu z takimi miastami jak Sopot, z udziałem terenów zielnych na poziomie blisko 60% całej powierzchni miejscowości.

Poza tym badacze sporządzili jeszcze jeden ciekawy ranking – ilości żywopłotów w miastach. Żywopłoty jak wiemy, mogą chronić przed spalinami bądź hałasem. Wrocław ma 824 m2 żywopłotów na 1 km2; w porównaniu do przodującego Sopotu, Wrocław ma 4 razy mniej żywopłotów, ale już 3 razy więcej niż Jelenia Góra. Wbrew statystykom, Wrocław ma zatem całkiem sporo zieleni i pod względem przyrodniczym nie ma się czego wstydzić. Co prawda nie ma tu gór – Wrocław leży na Równinie Wrocławskiej, w samym centrum Niziny Śląskiej. Jednak magią miasta są parki i rzeki.

Wrocław jest także bogaty w tereny zielone, począwszy od parków i zieleńców, kończąc na lasach i obszarach Natura 2000. Są to zarówno niewielkie tereny np. Wirydarz Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Bulwar Politechniki Wrocławskiej, Ogród Japoński, ale też znacznie większe obszary jak Park Krajobrazowy Doliny Bystrzycy, Las Pilczycki, Strachociński, czy Rędziński. Są to piękne obszary pod względem przyrodniczym, a także siedliska wielu gatunków zwierząt. Turyści zachwycają się wrocławskim ogrodem zoologicznym, botanicznym, czy japońskim, ale również Parkiem Szczytnickim ze sztandarową atrakcją miasta – Pergolą z Fontanną Multimedialną.

W ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy przygotowują projekty dotyczące zagospodarowania wolnych terenów zielonych. Pomysłów jest bez liku, ale większość ma na celu nasadzenia drzew i krzewów, tworzenie alejek ułatwiających poruszanie się na danym terenie i ustawienie ławek oraz koszy na śmieci dla spacerowiczów.

Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

źródło: radiowroclaw.pl