Hołownia rośnie w sondażach? Wcześniej ta sama sondażownia wróżyła wyborczy sukces Kidawie-Błońskiej

Wikimedia Commons

Partia Szymona Hołowni wygrywa z Prawem i Sprawiedliwością i przejmuje władzę w kraju? Taki obraz wyłania się z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez IBSP dla StanPolityki.pl. Wystarczy jednak rzut oka na autorów badania i… wszystko staje się jasne. W kampanii prezydenckiej ta sama sondażownia wieszczyła Małgorzacie Kidawie-Błońskiej praktycznie remis w drugiej turze w starciu z Andrzejem Dudą.

Gdyby wybory odbyły się dziś, na partię Polska 2050 Szymona Hołowni oddałoby głos 31,26%. Na drugim miejscu z 26,96% poparciem uplasowała się partia rządząca Prawo i Sprawiedliwość. Trzecią lokatę zdobyła Koalicja Obywatelska z wynikiem 18,85%. 
– takie sensacyjne doniesienia publikuje serwis StanPolityki.pl, na którego zlecenie sondażownia IBSP przeprowadziła najnowsze badanie.

Z sondażu wynika także, że do Sejmu dostałaby się jeszcze Lewica z poparciem na poziomie 9,34% oraz Konfederacja, na którą chęć oddania głosu deklaruje 6,96% ankietowanych.

W sejmowych ławach zabrakłoby natomiast miejsca dla polityków PSL (3,23% poparcia) i Agrounii (3,01% poparcia).

Wyniki sondażu dość szybko zaczęły rozchodzić się w internecie, tymczasem wystarczy rzut oka na autorów badania, by nabrać nieco wątpliwości. Sondaż przeprowadzał Instytut Badań Spraw Publicznych, z którymi związane są osoby pracujące wcześniej dla PO. O IBSP było głośno już w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi.

Andrzej Duda w drugiej turze niemalże remisuje z Małgorzatą Kidawą-Błońską (50,09 proc. do 49,91 proc.).
– wynikało wówczas z sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych (IBSP) dla programu „Newsroom” Wirtualnej Polski.

Zachwycona wynikami Platforma Obywatelska szeroko promowała sondaż w mediach społecznościowych. Tymczasem Kidawa-Błońska zostałą wycofana z wyścigu o prezydencki fotel jeszcze przed wyborami.

To nie jedyna taka sondażowa wpadka. IBSP w połowie maja 2019 r. przewidywał druzgocące (o 11 pkt. proc.) zwycięstwo Koalicji Europejskiej w eurowyborach. A – przypomnijmy – skończyło się triumfem PiS, który pokonał rywali z KE aż o 7 pkt. proc.

Prezesem IBSP jest Łukasz Pawłowski, który jako szef „Pawłowski Consulting” realizował projekty internetowe, w tym zarządzał mediami społecznościowymi m.in. dla Platformy Obywatelskiej.
– ujawniało wówczas TVP Info.

źródło: Niezależna.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ