Wrocławska Elektrownia Słoneczna to największy rozproszony producent energii odnawialnej

Zdjęcie paneli słonecznych: SM Wrocław-Południe

Wrocławska Elektrownia Słoneczna to największy rozproszony producent energii odnawialnej.  Minęły cztery lata od zainstalowania niemal trzech tysięcy paneli słonecznych na dachach 35 budynków. W ślady Wrocławia poszły już inne miasta w Polsce. Jeśli gminy pozyskają pieniądze na instalacje fotowoltaniki, staną się energetycznie samowystarczalne.

Lokatorzy SM Wrocław-Południe mają mniejsze rachunki za prąd, a po spłacie kredytu obniżą się jeszcze bardziej. Wiedzą też, że w przypadku zmian cen rynkowych np. o 40%, odczują niewielką podwyżkę, bowiem tylko o 10%. Wartością dodaną montażu energii słonecznej to niższe opłaty w częściach wspólnych, jak korytarze, windy, maszynownie, hydrofornie oraz najbliższe otoczenie na zewnątrz a także 1% kredyt spłacany z nadwyżek energii elektrycznej.

Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław Południe, to pierwsza w Polsce spółdzielnia, która postawiła na odnawialną energię. Dzięki wykorzystaniu energii ze słońca gaz cieplarniany już nie trafi do powietrza – rocznie to ponad 600 ton CO2 a po zakończeniu spłat pożyczek opłaty będą znacznie mniejsze, mówi Mirosław Lach, współtwórca idei Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej.

To projekt pilotażowy z programu Prosument. Inwestycja była możliwa dzięki Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. z uzyskanej dotacji 1,7 mln zł i pożyczki w kwocie 2,5 mln zł.

Kolejnym krokiem będzie rozbudowa naszej elektrowni. W czterech budynkach zainstalujemy pompy ciepła, które będą produkowały energię i podgrzewały wodę. Ta inwestycja również będzie pilotażowa.

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ