16 mln zł dla gmin. Legnica chce mieć czyste powietrze

Andrzej19, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przeznaczyło 16 mln zł dla gmin, które zgłoszą najwięcej wniosków w programie Czyste Powietrze. Legnica już podpisała porozumienie o przystąpieniu miasta do Programu. 

Program Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Czyste Powietrze to kompleksowy program, którego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Wnioski przyjmowane są do 31 marca. Gminy, które je złożą skorzystają z podwyższonej refundacji. Legnica podpisała już porozumienie o przystąpieniu miasta do programu Czyste Powietrze.

Dla mieszkańców Legnicy, którzy zdecydują się na wymianę kopciuchów na paliwo stałe, także termomodernizację domów jednorodzinnych zostanie otwarte biuro konsultacyjne z fachową obsługą, włącznie z wypełnieniem wniosków o dofinansowanie.

Dla indywidualnych gospodarstw podstawowe dofinansowanie dotacją wynosi do 45 % a
podwyższone dofinansowanie do 75%, przy czym wysokość dofinansowania uzależniona jest od dochodu na 1osobę w rodzinie i planowanego zamierzenia inwestycyjnego. Dofinansowanie obejmuje również:
– wymianę starych źródeł ciepła oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła,
– docieplenie przegród budynku,
– wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
– montaż lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
– instalacja kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej,
– montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Prezydent Tadeusz Krzakowski po podpisaniu porozumienia powiedział, jest ono kolejnym elementem troski o jak najlepszą jakość powietrza w Legnicy, oraz walka ze smogiem trwa od dawna aktywnie walczymy ze smogiem i niską emisją.

Dofinansowanie na wymianę ogrzewania na ekologiczne, termomodernizacja i podłączanie do sieci ciepłowniczej budynków mieszkalnych i różnych obiektów użyteczności publicznej to właśnie  pakiet działań, jakie prowadzimy w naszym mieście.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ