4.1 C
Wrocław
Bezprecedensowa sytuacja we Włoszech! Zablokowano eksport szczepionek AstraZeneca

Bezprecedensowa sytuacja we Włoszech! Zablokowano eksport szczepionek AstraZeneca


Jak donoszą zachodnie media, dziś we Włoszech doszło do bezprecedensowej sytacji. Zablokowano bowiem eksport ok. 250 tys. dawek szczepionki do Australii. Dziś planowane dostawy preparatu nie dotarły m.in. do Polski.

Jak donosi “Guardian”, o decyzji o blokadzie eksportu szczepionki do Australii Włochy informowało Brukselę w ubiegłym tygodniu, a ta – nie wyraziła sprzeciwu. Redakcja uważa, że reakcja Włoch może zaostrzyć globalne napięcia związane z zakupami szczepionek przeciwko COVID-19.

“Financial Times” informuje, że komentarza w tej sprawie odmówiły praktycznie wszystkie strony – zarówno Włochy, jak i Komisja Europejska i koncern Astra Zeneca.

AstraZeneca ma problem z terminowymi realizacjami swoich zobowiązań wobec krajów UE. Planowanej na dziś dostawy 62 tys. szczepionek koncernu nie otrzymała Polska.

– Jako powód podano problemy formalne przy wypuszczeniu pewnej partii szczepionek. W związku z tym, dostawy zostały poprzesuwane na kolejny tydzień – powiedział Michał Kuczmierowski, prezes Agencji Rezerw Materiałowych.

Działanie Włoch to praktyczne zastosowanie wprowadzonych pod koniec stycznia przez UE zasad dotyczących “przejrzystości eksportu” szczepionek przeciwko COVID-19.

źródło: Niezależna.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ