Dr T. Rzymkowski: Liczymy, że do końca tygodnia blisko 90 proc. zarejestrowanych nauczycieli zostanie zaszczepionych. To nas w dużej mierze przybliża do otworzenia szkół w trybie stacjonarnym


Podejmujemy wszelkie działania jako rząd, by otworzyć nie tylko szkoły, ale też kolejne działy gospodarki. Proces szczepień przebiega dosyć sprawnie. Liczymy, że do końca tego tygodnia blisko 90 proc. zarejestrowanych do tej pory nauczycieli zostanie zaszczepionych. To nas w dużej mierze przybliża do wariantu otworzenia szkół w trybie stacjonarnym, miejmy nadzieję, że po świętach Wielkiej Nocy – oznajmił dr Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki, w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

W środę, 3 marca, w całej Polsce rozpoczęły się próbne egzaminy maturalne organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Zakończą się 16 marca. Przeprowadzane są z zachowaniem reżimu sanitarnego. Udział szkół w próbnych maturach jest dobrowolny. Na ich przeprowadzenie zdecydowało się ponad 50 proc. placówek.

– Matury są w formule dobrowolnej. Nie stanowią w żaden sposób elementu oceny cząstkowej z jakiegokolwiek przedmiotu. Jest to zarówno próba przygotowania się pod względem organizacyjnym, jak i sprawdzenie wiedzy tegorocznych abiturientów na dwa miesiące przed egzaminem dojrzałości. Jest to grupa ponad 270 tys. młodych ludzi. (…) Egzamin w większości szkół odbył się w formie stacjonarnej, czyli w szkołach. Były oczywiście szkoły, w których egzaminy – z racji na odległość młodzieży i specyfikę danej szkoły – odbyły się zdalnie – poinformował dr Tomasz Rzymkowski.

Na chwilę obecną Ministerstwo Edukacji i Nauki nie dopuszcza możliwości odwołania bądź przełożenia majowego egzaminu maturalnego.

– Polska szkoła jest bardzo dobrze przygotowana do matury. W ubiegłym roku właściwa matura odbyła się w pełnym reżimie sanitarnym, jak w tej chwili przeprowadzany jest egzamin próbny. Nie było wówczas najmniejszych problemów – zaznaczył wiceszef resortu edukacji i nauki.

W województwie warmińsko-mazurskim uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych powrócili do nauki zdalnej. Wprowadzone zasady bezpieczeństwa potrwają przynajmniej do 14 marca. Nie wiadomo też, kiedy uczniowie pozostałych klas powrócą do szkół.

– W województwie warmińsko-mazurskim obowiązuje tryb zdalny nauczania. Rozporządzenie obowiązuje do 14 marca. Po tej dacie zapewne będzie wydane nowe rozporządzenie. Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Obserwujemy, co się dzieje. Podejmujemy wszelkie działania jako rząd, aby trzecia fala pandemii koronawirusa nie osiągnęła rekordowych wyników jak w listopadzie ubiegłego roku; aby jak najszybciej ją spłaszczyć, i aby zaczęła się tendencja spadkowa – by otworzyć nie tylko szkoły, ale też kolejne działy gospodarki. To wymaga od nas dyscypliny oraz elementarnego szacunku do własnego życia i do życia innych osób – podkreślał gość „Aktualności dnia”.

Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik ds. programu szczepień, poinformował w czwartek, że do 14 marca zakończy się proces szczepień nauczycieli szkół podstawowych i średnich oraz wykładowców akademickich.

– Mamy zarejestrowanych 590 tys. nauczycieli i nauczycieli akademickich w ramach trzech tur rejestracji. Ostatnią turę zakończyliśmy w środę. Zarejestrowało się 45 tysięcy nauczycieli, przede wszystkim między 65. a 69. rokiem życia. Nauczyciele, którzy wcześniej nie wyrazili woli szczepienia, również się zgłosili i stanowią większość spośród zarejestrowanych podczas trzeciej tury. Proces szczepień przebiega dosyć sprawnie. Liczymy, że do końca tego tygodnia blisko 90 proc. zarejestrowanych do tej pory nauczycieli zostanie zaszczepionych. Miejmy nadzieję, że pozostała grupa w najbliższych dniach będzie miała wyznaczony termin szczepienia i będzie zaszczepiona. To nas w dużej mierze przybliża do wariantu otworzenia szkół w trybie stacjonarnym, miejmy nadzieję, że po świętach Wielkiej Nocy – oznajmił wiceminister.

 

 radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ