Pionierski projekt przybliża trasy przelotu ślepowronów


Trasy przelotów ślepowronów gniazdujących w Dolinie Górnej Wisły, lokalizację wybranych ptaków oraz ich miejsca żerowiskowe w okresie lęgowym można poznać dzięki projektowi Lifevistula.pl, koordynowanemu przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Katowicach.

Ślepowron to duży ptak brodzący z rodziny czaplowatych. W Polsce występuje głównie w Dolinie Górnej Wisły. W ramach pionierskiego projektu badawczego dziesięciu ptakom założono nadajniki GPS/GSM, przekazujące kilka razy na dobę ich lokalizację. Aktualne miejsce pobytu ślepowronów oraz trasy ich przelotów można sprawdzić na stronie internetowej lifevistula.pl.

“Dzięki tej nowoczesnej technologii możemy również poznać miejsca żerowiskowe ślepowronów w okresie lęgowym w Dolinie Górnej Wisły. Ten element wiedzy jest niezbędny do prowadzenia kompleksowej ochrony ślepowrona w ramach projektu” – wyjaśnił rzecznik katowickiej RDOŚ Łukasz Zych.

Powiększając dostępną na stronie internetowej mapę można prześledzić, jak przemieszczały się obserwowane ptaki i szczegółowo przeanalizować trasy przelotów poszczególnych osobników. Uczestniczący w projekcie ornitolodzy nadali ptakom imiona, dzięki czemu także internauci mogą odróżniać i obserwować konkretne ślepowrony – np. Karolinę, Wojtka i Olgę.

Dane dotyczące przelotów ślepowronów ornitolodzy z Górnośląskiego Koła Ornitologicznego zdobywają w tej formie jako pierwsi w Europie. Jak wskazują przedstawiciele katowickiej RDOŚ, badanie ma charakter pionierski. Przedsięwzięcie jest częścią szerszego projektu służącego ochronie siedlisk ptaków wodno-błotnych, szczególnie ślepowrona i rybitwy rzecznej, w Dolinie Górnej Wisły.

Obecnie ślepowrony znad Wisły są jeszcze na zimowiskach – niektóre na południu Europy, inne w Afryce Subsaharyjskiej. O tym, gdzie dokładnie zimują ptaki, także można dowiedzieć się ze strony internetowej projektu.

Dolina Górnej Wisły to miejsce, gdzie ślepowronów jest najwięcej w Polsce, choć ptaki te są widywane także np. w dolinie Nidy, dolinie Narwi, przy ujściu Warty czy nad zbiornikiem Jeziorsko. Gdy są w trakcie przelotu, można je zaobserwować w różnych częściach kraju – głównie na południu.(PAP)

autor: Marek Błoński

źródło: naukawpolsce.pap.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ