Szczyt wandalizmu. Zdewastowano drzwi kaplicy św. Wawrzyńca na Śnieżce


„Dobrze, że nikomu nie przychodzi do głowy porąbać drzwi na Wawelu, czy wejść na dach Kościoła Pokoju w Świdnicy, ale wyjątkowe budynki na Śnieżce zasługują na nie mniejszy szacunek” – czytamy na profilu na Facebooku Karkonoskiego Parku Narodowego. Na załączonych fotografiach widać zniszczone drzwi zabytkowej kaplicy św. Wawrzyńca.

W niedzielę Karkonoski Park Narodowy pokazał zdjęcia zdewastowanych drzwi zabytkowej kaplicy św. Wawrzyńca na Śnieżce. „Wyborcza” dotarła do informacji, że 21 lutego parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Karpaczu w ogłoszeniach dla wiernych poinformowała:

“W miniony weekend zostały poważnie uszkodzone drzwi wejściowe do kaplicy. Informacje otrzymaliśmy od panów z Obserwatorium na Śnieżce, którzy podejrzewają, że sprawcy mogli to zrobić tasakami, uszkadzając drewno przy zamku oraz zewnętrzną strukturę drzwi”. 

Komentując zajście, KPN napisał: „Dobrze, że nikomu nie przychodzi do głowy porąbać drzwi na Wawelu czy wejść na dach Kościoła Pokoju w Świdnicy, ale wyjątkowe budynki na Śnieżce zasługują na nie mniejszy szacunek”.

Nie wiadomo, kto stoi za zniszczeniem zabytkowych drzwi.

– Prowadzimy postępowanie w sprawie art. 108 ustawy o ochronie zabytków. Mówi o tym, że kto niszczy lub uszkadza zabytek, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8

– mówi, cytowana przez „Wyborczą”, Edyta Bagrowska, rzecznik policji w Jeleniej Górze.

Kaplica św. Wawrzyńca na Śnieżce to najwyżej położony zabytek sztuki barokowej w Polsce i czynny obiekt sakralny. W 2000 r. budynek przeszedł generalny remont.

źródło: Niezależna.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ