Wrocław: zabezpieczono 250-kilogramowy pocisk


Wrocławscy policjanci dwa dni temu około 12.00 otrzymali zgłoszenie o niebezpiecznym znalezisku na terenie jednego z placów budowy. Natychmiast pojechali na miejsce i okazało się, że jest to prawdopodobnie niewybuch z okresu II wojny światowej. Wezwano saperów, którzy oświadczyli, że niezbędna będzie ewakuacja zamieszkałej w pobliżu ludności. Promień ewentualnego rażenia pocisku określono wstępnie na 500 metrów. Ewakuowano mieszkańców prawie całego terenu wrocławskich Popowic.

Do ujawnienia niebezpiecznego znaleziska doszło 3 marca około godz. 12.00 w na terenie wrocławskiego osiedla Popowice. Pracownicy wykonujący roboty ziemne natrafili na niebezpieczny przedmiot, który okazał się niewybuchem z okresu II wojny światowej. Na miejsce natychmiast przyjechali policjanci i zawiadomili o sytuacji patrol saperski.

Prawdopodobnie znalezionym przedmiotem jest pocisk o długości 120 centymetrów i wadze 250 kilogramów. Saperzy określili też jego siłę rażenia na około 500 metrów. Z uwagi na ten fakt konieczne było przeprowadzenie ewakuacji mieszkańców pobliskiego osiedla.

Policjanci zabezpieczyli miejsce odnalezienia niewybuchu przed dostępem osób postronnych, a Centrum Zarządzania Kryzysowego podjęło decyzję o rozpoczęciu działań informacyjnych dotyczących planowanej ewakuacji, które trwały do późnych godzin wieczornych.

Wczoraj rano wrocławscy policjanci, wspólnie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej, rozpoczęli ewakuację mieszkańców. Zadaniem mundurowych było dotarcie do każdej osoby i poinformowanie o zagrożeniu, a także udzielnie wszelkiej pomocy seniorom oraz osobom z niepełnosprawnością. W pobliżu dostępne były specjalnie podstawione autobusy, a także udostępniono kilka pomieszczeń w pobliskiej szkole. Na czas prowadzonych działań wyłączono też z ruchu kilka ulic.

Wszelkie czynności realizowano zachowując wzmożone środki bezpieczeństwa, mając na uwadze stan pandemii. Gdy już było bezpiecznie, do akcji wkroczyli saperzy.

Podjęcie groźnego niewybuchu przez patrol saperski nastąpiło około godziny 12.00 i pocisk został przewieziony na poligon, gdzie go zneutralizowano.

Przypomnijmy, że każdorazowo w przypadku ujawnienia przedmiotu choćby przypominającego niewybuch, należy natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką Policji, tak aby nie doszło do nieszczęścia

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ