TVP 3 Wrocław: Irakijczycy, którzy pomagali terrorystom z ISIS stanęli przed sądem


Obywatele Iraku, którzy przebywali na Dolnym Śląsku, dokonywali wpłat na rzecz osób działających w najniebezpieczniejszej na świecie organizacji terrorystycznej – ISIS. Oskarżeni mieszkali m.in. przy ul. Hallera we Wrocławiu. Dzięki współpracy prokuratorów z Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji we Wrocławiu oraz funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Irakijczycy stanęli przed sądem. Oskarżeni do transferowania pieniędzy wykorzystywali system Hawala, który pełni rolę nieformalnej bankowości, wykorzystywanej przez terrorystów w rozliczeniach na całym świecie – ustalili śledczy.

Proces dwóch Irakijczyków rozpoczął się w ubiegłym tygodniu w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia – Fabrycznej. To efekt współpracy funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i prokuratorów z Wrocławia.

Jak ustalili śledczy, Irakijczycy przekazywali środki płatnicze za pomocą pośrednictwa finansowego Hawala – wykorzystywanego przez organizacje terrorystyczne na całym świecie.

Oskarżeni w latach 2015-2016 m.in. odbierali pieniądze we wrocławskich bankach (przekazy dla nich były wykonywane z Niemiec i Belgii), a następnie przekazywali je osobom działającym w ramach tzw. Państwa Islamskiego na terenie Syrii i Iraku.

Hawala opiera się na sieci pośredników zwanych Hawaladare lub bankami Hawala, działającymi pod przykryciem innej działalności gospodarczej jak np. pralnie, restauracje czy budki z kebabem.

Informacje potrzebne polskim śledczym przekazali także Belgowie, którzy od lat tropili dwie osoby: syna, który działał w ISIS na terenie Syrii i jego ojca, który udzielał mu wsparcia finansowego.

To właśnie z nimi współpracowali przebywający na Dolnym Śląsku Irakijczycy, którzy byli pośrednikami w transakcjach między członkami rodzin bojowników.

Informacji udzieliła polskim służbom również strona niemiecka – także wynika z nich, że działający we Wrocławiu Irakijczycy dokonywali wpłat na rzecz osób stanowiących zbrojne skrzydło dżihadu.

Funkcjonariusze ABW z Wrocławia, uczestniczyli także w przesłuchaniach rodzin dżihadystów za granicą, które przesyłały pieniądze oskarżonym w Polsce Irakijczykom.

Przekazy z Niemiec do Polski wykonywała m.in. matka i dziadek 29-letniej obywatelki Niemiec Deryi Ö., która  poślubiła bojownika ISIS i przebywała na terenie Syrii i Iraku.

Jej mąż – Mario S. działał w wojskowym obozie ISIS jako policjant i instruktor. Po jego śmierci, kobieta poślubiła kolejnego ważnego członka ISIS. Dwa lata temu została skazana w Niemczech za pięć przestępstw związanych z udziałem w grupie terrorystycznej.

Śledczy ustalili też, że Irakijczycy, których proces rozpoczął się we Wrocławiu, byli zwolennikami ideologii wspierającej ISIS “wykazując jawną nienawiść i pogardę dla niewiernych i społeczeństwa państw zachodnich”. Obaj nie przyznali się do winy. Grozi im do 12 lat więzienia.

źródło: TVP 3 Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ