Wrocław: mieszkańcy nie chcą płatnych parkingów. Radny Grzechnik: konsultacje w obecnej formie to fikcja


Rada Osiedla Przedmieście Oławskie, wbrew mieszkańcom chce wprowadzić płatne parkingi.  Wirtualne konsultacje społeczne zorganizowane przez zarząd osiedla zostały skrócone. Radni zorganizowali jeszcze jedne. Przeprowadzili je w ostatnią niedzielę na tzw. Trójkąciku Kościuszki/Komuny Paryskiej, i okazało się, że w ciągu czterech godzin zebrali ponad 200 podpisów sprzeciwiających się pomysłowi wprowadzenia płatnych stref na osiedlu.

Radny Miejski Robert Grzechnik rozmawiał na miejscu z działaczami społecznymi i mieszkańcami. Zwrócił uwagę na sprzeczne interesy Gminy, mieszkańców i …radnych osiedlowych, którzy w tej materii mają odmienne zdania.

– Wnioski o wyznaczenie strefy miejskiego parkowania popierają pojedyncze osoby, natomiast przeciw nim są setki podpisów, mówi Robert Grzechnik.

Radni osiedlowi mają zbyt mało kompetencji (nad czym ubolewam), wśród nich jest m.in. wnioskowanie o wprowadzenie stref płatnego parkowania.  Mam wrażenie, że niektórzy z nich aby pokazać swoje zaangażowanie, występują o wprowadzenie płatnych parkingów, nie myśląc o konsekwencjach finansowych z tym związanych.

Radni osiedlowi często nie zdają sobie sprawy, że z raz wprowadzonej strefy płatnego parkowania Miasto łatwo nie zrezygnuje. Do tego w każdym momencie Magistrat może podnieść ceny miejsc parkingowych, co mogliśmy zaobserwować w tym roku w centrum.

Konsultacje z mieszkańcami zorganizowane przez zarząd osiedla miały trwać wg uchwały rad osiedla od 10 marca. Jednak ankieta (która będzie miała wpływ na opinię rady osiedla) dotycząca tej sprawy została przez radę udostępniona dopiero 18 marca i można było ją wypełnić tylko do 30 kwietnia.

Ankieta jest anonimowa, więc każdy, bez względu na miejsce zamieszkania, może wypełnić ją wielokrotnie… Poza nią można także składać lub podpisywać wnioski w formie papierowej. Niestety nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, a termin konsultacji został skrócony, z czym nie zgadza się część mieszkańców.

Ludzie nie mieli pojęcia o konsultacjach, ponieważ rada skupiła swoje działania informacyjne głównie w sieci, twierdzi radny Grzechnik.

Stronę tamtejszej Rady Osiedla oraz grupę Przedmieście Oławskie obserwuje łącznie 3600 osób, natomiast na osiedlu mieszka łącznie 22 000 wrocławian.

Szczęśliwie dla tego rejonu znalazła się grupa mieszkańców takich jak pani Agata Kowerczyk, pan Marcin Konieczny, pan Janusz Dzielendziak (Radny Osiedla Przedmieście Oławskie), która informuje pozostałych o konsultacjach. Wydrukowali oni ulotki dotyczące sprawy, rozmawiają z mieszkańcami, a w ostatnią niedzielę zbierali podpisy przeciwko utworzeniu strefy płatnego parkowania, pod którymi podpisało się ponad 200 osób.

Niestety nie każde osiedle ma to szczęście i może liczyć na takich aktywistów, a konsultacje społeczne są zwykle fikcją mającą na celu usprawiedliwienie niekorzystnych dla mieszkańców zmian. Dlatego warto wziąć udział w październikowych wyborach do rad osiedli, do czego Państwa serdecznie zachęcam i wraz z działaczami Stowarzyszenia Otwarty Wrocław służę pomocą w tej sprawie.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ