B. Wróblewski: Jeśli zostanę Rzecznikiem Praw Obywatelskich będę rzecznikiem polskiej wsi


Chciałem zadeklarować, że jeśli zostanę wybrany na Rzecznika Praw Obywatelskich będę rzecznikiem polskiej wsi – zapowiedział dziś w Sejmie kandydat PiS na RPO poseł Bartłomiej Wróblewski. „Dzisiejsze spotkanie jest związane z czwartym obszarem, który uważam za najważniejszy” – podkreślił polityk.

We wrześniu minęła kadencja Adama Bodnara jako Rzecznika Praw Obywatelskich. Jest kwiecień, a jego następcy nadal nie znamy. Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na to stanowisko jest Bartłomiej Wróblewski, który głośno mówi o czterech priorytetach. Pierwszy z nich dotyczy spraw osób najsłabszych – niepełnosprawnych, dzieci i seniorów. Drugi obszar to konieczność obrony tradycyjnych wartości.

– Chodzi tu o prawa rodziny, prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z przekonaniami, o wolność religijną – wyliczał Bartłomiej Wróblewski.

Trzeci obszar to klasyczne pojmowanej wolności, czyli wolność słowa, prawo własności czy wolność prowadzenia działalności gospodarczej.

Ostatnim priorytetem dla Bartłomieja Wróblewskiego są sprawy polskiej wsi. Chodzi tu przede wszystkim o wolności i prawa z jednej strony polskich rolników, a z drugiej strony mieszkańców terenów wiejskich. Tu z ust posła PiS padła konkretna deklaracja.

– Jeśli zostanę wybrany na RPO będę rzecznikiem polskiej wsi – oznajmił.

 

Jak zaznaczył Bartłomiej Wróblewski, podstawową sprawą jest zagwarantowanie rolnikom prawa do prowadzenia działalności rolniczej. Zauważył, że dziś rolnicy borykają się z licznymi ograniczeniami w tym zakresie.

– Polscy rolnicy zmagają się z problemami nieuczciwej, nierównej konkurencji ze strony dużych koncernów, dużych podmiotów gospodarczych. Czasami narażeni są na ataki skrajnych organizacji lewicowych – podkreślił poseł.

Jak wskazał Bartłomiej Wróblewski, skuteczne zabieganie o prawa mieszkańców terenów wiejskich będzie możliwe tylko wtedy, jeśli w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich dojdzie do zmian.

– Chciałbym, żeby jednym z zastępców RPO była osoba odpowiedzialna za sprawy wsparcia mieszkańców polskiej wsi. Deklaruje, że jeden z zastępców będzie odpowiedzialny za sprawy polskiej wsi – powiedział Bartłomiej Wróblewski.

Jeśli kandydat Prawa i Sprawiedliwości zostanie nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich w jego biurze – jak zapewnia poseł – powstanie osobna komórka. Komórka odpowiedzialna za wolności i prawa mieszkańców terenów wiejskich.

źródło: Radio Maryja

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ