2.6 C
Wrocław
Prof. Z. Krysiak o trudnej sytuacji polskich przedsiębiorców w dobie pandemii: Pamiętajmy,...

Prof. Z. Krysiak o trudnej sytuacji polskich przedsiębiorców w dobie pandemii: Pamiętajmy, że w ekonomii i życiu zawsze są straty. Nie ma sytuacji, w której ktoś nie traci


Pamiętajmy, że w ekonomii i życiu zawsze są straty. Nie ma sytuacji, w której ktoś nie traci. Kiedy trzeba zaaranżować to wszystko tak, aby statek płynął (…), to chodzi o to, żeby on miał siłę napędową jako całość. Priorytetami w myśleniu o całości były te branże, które istotnie decydowały o wolumenie podaży produkcji w zakresie podstawowych i ważnych dóbr oraz usług – powiedział prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana, ekonomista, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Prof. Zbigniew Krysiak odniósł się do niewielkiego spadku bezrobocia w Polsce. [czytaj więcej] 

– Według statystyk Eurostatu jesteśmy na najlepszym miejscu w Europie. Według ich informacji jest 3,1 proc. bezrobocia. Wyraźnie widzimy efekty tarcz. Mówimy o tworzeniu dość dynamicznie rozwijającej się gospodarki, która jest zdywersyfikowana. To także różne instrumenty tworzące dynamikę, czyli podatkowe oraz te dotyczące inwestycji. Można powiedzieć o konstytucji dla przedsiębiorstw. Teraz w pandemii jest trafne oddziaływanie tarcz, bo one skupiły się w Polsce na ważnej sprawie, czyli utrzymaniu miejsc pracy. To jest utrzymanie produkcji, a więc dochodów obywateli, gospodarstw domowych. Z perspektywy ekonomii mamy efekt utrzymania mocy produkcyjnych (…). To spowodowało, że nie mamy, jak to często bywa w kryzysach, istotnego wzrostu inflacji, który wynosi w Polsce od 2 do 3 procent. To sytuacja normalna. Jesteśmy w dobrej sytuacji, bo wkraczamy do efektu wzrostu gospodarczego, wychodząc (mam nadzieję) z pandemii – powiedział  prezes Instytutu Myśli Schumana.

Rząd przedłużył obowiązujące restrykcje do 18 kwietnia. Mali i średni przedsiębiorcy apelują do premiera, aby w tarczy branżowej znalazły się wszystkie kody PKD.

– Myślę, że jest to przedmiotem rozważań rządu. Pamiętamy, iż pierwsza ustawa dotycząca aplikacji pomocy zapisała na sztywno kody branżowe. Później był bardzo dobry ruch, bo nasz rząd dostał delegację, żeby zarządzać tym w formie rozporządzenia. Myślę, iż rząd premiera Mateusza Morawieckiego poważnie się nad tą kwestią pochyla. Proszę pamiętać, że nie można było działać opieszale w przeszłości, bo to wszystko było nowe, a działając opieszale, można było wydawać środki w nieefektywny sposób, który nie oddziaływałyby dobrze na całą gospodarkę. Pamiętajmy, że w ekonomii i życiu zawsze są straty. Nie ma sytuacji, w której ktoś nie traci. Kiedy trzeba zaaranżować to wszystko tak, aby statek płynął (…), to chodzi o to, żeby on miał siłę napędową jako całość. Priorytetami w myśleniu o całości były te branże, które istotnie decydowały o wolumenie podaży produkcji w zakresie podstawowych oraz ważnych dóbr i usług – stwierdził ekonomista.

– W ekonomii zawsze zarządzamy ograniczonymi zasobami i trzeba priorytetyzować, tworzyć hierarchię. Taka była sekwencja myślenia. Ja się nie dziwię, bo gdyby działać opieszale, to można by wydawać więcej środków, a efekty w Polsce nie byłyby właściwe. Jak patrzymy na Europę Zachodnią, to tam jest fatalnie, bo oni wypadają dużo gorzej w kluczowych parametrach. Myślę, że tam doszło do sytuacji nieskoordynowanego i opieszałego działania, które było pozbawione logiki ekonomicznej. Tutaj robiliśmy to inaczej i widzimy, że porównanie wyników do Zachodu pokazuje obiektywnie dobry efekt – dodał.

Prof. Zbigniew Krysiak zwrócił uwagę, że firmy, które teraz nie dostają wsparcia, należą często do branż o mniejszej skali w stosunku do całego PKB. Oznacza to, że wymagałyby mniejszej pomocy pod względem funduszy.

– Branże, które w tej chwili nie dostają, a wymagałyby większego wsparcia, a nie są zbyt duże (pod względem skali i wpływu na PKB czy rozwój), to warto zauważyć, że nakłady na pomoc dla tych branż nie musiałyby być tak duże pod względem nominalnym. Na pewno spojrzałbym na tę sprawę – mówił gość Radia Maryja

 

radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ