Zredukowanie spożywanych kalorii wydłuża życie nawet o 9 lat?

domena publiczna

Im mniej kaloryczna dieta, tym dłuższe życie. Odpowiednio się odżywiając, można przedłużyć sobie życie nawet o dziewięć lat.

Badania prowadzono na małpach makakach. Po długotrwałych obserwacjach stwierdzono, że dzięki ograniczeniu kalorii, makaki pożyły nawet trzy lata dłużej niż wynosi norma. Trzy lata życia u małp przekładają się na dziewięć lat w przypadku człowieka. Cztery osobniki będące na diecie przekroczyły nawet 40 rok życia, co jest absolutnym rekordem, jeśli chodzi o makaki. Zwierzęta rzadziej zapadały na schorzenia serca i choroby nowotworowe.

Już wcześniej zaobserwowano, że redukcja kalorii prowadzi do przedłużenia żywotności organizmów laboratoryjnych – drożdży, robaków, much i myszy. W przypadku tych ostatnich dieta spowodowała, że żyły nawet o połowę dłużej. Naukowcy podkreślają zatem, że wyniki dla zwierząt nie zawsze można w pełni odnieść do ludzi, a efekty trudno jest przewidzieć.

Jednak kilka tysięcy osób postanowiło ograniczyć spożycie kalorii do 1500-1800 dziennie (wskazane spożycie to 2000 kcal dziennie dla kobiet i 2500 dla mężczyzn). Jak dotąd zaobserwowano, że osoby te mają lepsze poziomy cholesterolu i glukozy. Uczeni ostrzegają przed skutkami ubocznymi stosowania restrykcyjnej diety. Może pojawić się uczucie zimna, zmniejsza się również libido.

Źródło: tylkomedycyna.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj