Ostrzega Pekin przed działaniami zbrojnymi w Tajwanie


Biały Dom zabiera głos w sprawie Chin. Ostrzega Pekin przed działaniami zbrojnymi w Tajwanie i wskazuje na błędy Chin w walce z pandemią.

Stany Zjednoczone wytykają Pekinowi zaniedbania w walce z pandemią. Błędy Chin w początkowej fazie epidemii doprowadziły do tego, że sytuacja „wymknęła się spod kontroli” – mówi sekretarz stanu USA Antony Blinken.

– Myślę, że Chiny wiedzą, iż na wczesnych etapach (epidemii) COVID-19 nie zrobiły tego, co trzeba było zrobić, czyli umożliwić dostęp międzynarodowym ekspertom, dzielić się informacjami, zapewnić prawdziwą przejrzystości – powiedział Antony Blinken, sekretarz stanu.  

Antony Blinken wyraził również zaniepokojenie polityką Chin wobec Tajwanu. Przestrzegł Pekin przed wprowadzaniem zmian siłą.

– To, co obserwujemy i co nas naprawdę niepokoi, to coraz bardziej agresywne działania rządu w Pekinie skierowane przeciwko Tajwanowi, zwiększające napięcia w Cieśninie Tajwańskiej – podkreślił sekretarz stanu.

Relacje obu krajów są napięte. Joe Biden wchodzi w coraz ostrzejszą retorykę wobec Chin, którą posługiwał się także Donald Trump. Obecny prezydent mówił niedawno, że Xi Jinping, chiński przywódca, nie ma w sobie nic demokratycznego. O napięcia pytana była rzecznik Białego Domu.

– Nie szukamy, jak wiecie, konfrontacji z Chinami. Naszym celem i naszymi relacjami jest ostra konkurencja. Wyraźnie, publicznie i prywatnie wyrażaliśmy nasze obawy, nasze rosnące obawy dotyczące Chin i agresji na Tajwan. Chiny podejmują coraz silniejsze działania przymusu, aby podkopać demokrację na Tajwanie – zwróciła uwagę Jen Psaki, rzecznik Białego Domu.  

W ramach ustawy o stosunkach z Tajwanem, Stany Zjednoczone są zobowiązane zapewnić Tajwanowi zdolność do samoobrony i utrzymania pokoju i bezpieczeństwa na Zachodnim Pacyfiku.

TV Trwam News/ Radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ