Poseł Bosak: Mniej niebezpieczne od opuszczenia UE byłoby opuszczenie wspólnego rynku


Konfederacja, podobnie jak Solidarna Polska nie chce pieniędzy z Funduszu Odbudowy i Rozwoju. To ponad 60 mln euro w formie dotacji i pożyczek na odbudowę gospodarki polskiej po pandemii. Warunek dla każdego państwa członkowskiego jest jeden. Trzeba ratyfikować umowę o zwiększeniu zasobów własnych i solidarnym spłacaniu długów.

Liderzy Konfederacji i Solidarnej Polski uważają, że ratyfikacja umowy sfederalizuje Polskę i zadłuży na kilkaset lat a dług nigdy nie będzie do spłacenia. Pozostałe partie nie podzielają tego stanowiska. Tłumaczą, że pożyczka nie musi być wcale brana, natomiast dotacje są nam potrzebne.

Teraz pojawił się nowy pomysł ominięcia debaty w Sejmie, złożenia podpisu przez prezydenta RP i przesłania ratyfikacji do Komisji Europejskiej. Taka możliwość istnieje odkąd Polska w 2008 roku podpisała tzw. unijną konstytucję czyli traktat lizboński. Jednak konstytucjonaliści mają różne oceny stanu prawnego w przypadku zastosowania formy pozaparlamentarnego podpisania umowy. Nadto Krzysztof Bosak uważa, że Polskę stać na to, żeby nie chcieć tych środków. Zwraca uwagę na brak akceptacji umowy o wspólnym zadłużeniu przez inne państwa. Faktem jest, że nie tylko nasz kraj ociąga się ratyfikacją umowy o Funduszu Odbudowy i Rozwoju. Zachodni sąsiad również zwleka. Na dzisiaj podpisało go 16 państw.

Polska wcale nie musi przyjmować warunków postawionych przez UE, a gorsze od Polexitu byłoby opuszczenie wspólnego rynku, twierdzi poseł Bosak.

My nie musimy uzależniać się w swojej polityce finansowej od UE. Powinniśmy prowadzić ją samodzielnie, a oddawanie swojej polityki budżetowej na poziom międzynarodowy, czyli zgoda na eoropodatki, jest po prostu kardynalnym błędem politycznym, który obecny rząd i cała opozycja poza Konfederacją ma zamiar solidarnie popełnić.

Zajmujemy się rozdawnictwem a rząd skręca niebezpiecznie w lewo. Mniej niebezpieczne od opuszczenia UE byłoby opuszczenie wspólnego rynku.

źródło: Radio Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ