19 C
Wrocław
We Francji spłonął kolejny kościół

We Francji spłonął kolejny kościół


W sobotni poranek doszło do pożaru zabytkowego kościoła Saint-Aubin w Romilly-la-Puthenay w Normandii. Zniszczeniu uległa w dużej mierze cała konstrukcja drewniana świątyni, a także jej wnętrze, łącznie z cennym ołtarzem.

</ div>

Jak informuje portal valeursactuelles.com, pożar pochodzącego z XVI w. zabytkowego kościołą w Romilly-la-Puthenaye w departamencie Eure, wybuchł około godziny 6.00 rano czasu miejscowego.

Ogień strawił drewniane elementy konstrukcji budynku oraz dzwonnicę.

– Zostały tylko cztery ściany. To katastrofa

– mówił Jean-Bernard Juin, burmistrz miejscowości w rozmowie z France Bleu. Przyznał, że gdy dowiedział się o pożarze kościoła, który określił “sercem miasta”, pomyślał o katedrze Notre Dame w Paryżu.

Zniszczeniu uległo również wnętrze świątyni, w tym cenny ołtarz, a także obrazy i figura Matki Bożej. Strażakom udało uratować siętylko pojedyncze obrazy oraz jedną figurę.

Straty szacowane są na ok. 1 mln euro.

#Reconnaissance aux 40 sapeurs-pompiers Sdis27, vos sapeurs-pompiers de l & # 039 ; Eure mobilisés depuis 6H30 CE Matin pour … </ p> Opublikowany przez Préfet de l & # 039; Eure & nbsp; Sobota, 17 kwietnia 2021 </ blockquote> </ div>

Sebastien Lecornu, minister w rządzie Jeana Castexa, a w przeszłości przewodniczący rady departamentu Eure, napisał na Twitterze, że “zrobi wszystko, by umożliwić odbudowę” kościoła.

Jak podaje portal francebleu.fr, pożar wybuchł przy frontowej ścianie budynku, a następnie rozprzestrzenił się na dalszą jego część. Do walki z ogniem stanęło ok. 40 strażaków.

Źródło: valeursactuelles.com, francebleu.fr, niezalezna.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ