Podwyżki cen za energię cieplną i podgrzewaną wodę

domena publiczna

Jeszcze w tym roku możemy odczuć podwyżki cen za energię cieplną i podgrzewaną wodę. Ministerstwo Klimatu i Środowiska kończy prace nad rozporządzeniem dotyczącym taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło.

Według ekspertów dziś trudno już mówić o skali podwyżek, ale mogą one sięgać od 5 do maksymalnie 10 proc.

Procedowana zmiana rozporządzenia taryfowego ma przede wszystkim jednorazowo poprawić trudną sytuację ciepłowni – wskazał Aleksander Brzózka, rzecznik resortu klimatu i środowiska. Dodał, że trwają też prace, które mają kompleksowo poprawić kondycję tego sektora i stabilizować ceny.

– Zależy nam na tym, aby sektor ciepłowniczy, który przez wiele lat był zaniedbany, mógł uzyskać środki na modernizację. To powinno z jednej strony poprawić kondycję finansową sektora, a z drugiej ustabilizować rynek ciepła dla odbiorców końcowych. Jeżeli chodzi o środki na modernizację, to na ostatnim posiedzeniu Sejmu parlament przyjął ustawę, która pozwala tworzyć fundusz modernizacyjny. Będzie on działał od połowy tego roku i będą z niego pochodzić środki m.in. na modernizację sektora ciepłowniczego. Pula środków dla naszego kraju w latach 2021-2030 to przynajmniej 20 mld zł. Środki przede wszystkim pozwolą na to, aby zmodernizować sektor ciepłowniczy i ustabilizować ceny – wyjaśnił Aleksander Brzózka.

Powodem wzrostu cen są drastycznie rosnące na światowych giełdach ceny uprawnień do emisji CO2. Obecnie to już nawet 43 euro za tonę.

Coraz więcej polskich ciepłowni jest w kryzysowej sytuacji i nie stać ich na zakup praw do emisji po tak wysokich cenach. Minister klimatu interweniował w tej sprawie w Komisji Europejskiej. Chce dyskusji o zmianach w systemie handlu ETS.

RIRM/ Radio Maryja 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ