Rekord Polski dolnośląskich Terytorialsów


Prawie 70 uczniów mundurowych klas trzecich dolnośląskich szkół średnich postanowiło  wstąpić w szeregi 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. 18 z nich to uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze, a 49 kolejnych – Zespołu Szkół Technicznych w Kłodzku. To polski rekord, jeśli chodzi o rekrutację w szeregi WOT.

 

W szeregi 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej postanowiło wstąpić jednorazowo aż 51 ochotników z jednej instytucji!

To uczniowie trzech klas trzecich z Zespołu Szkół Technicznych w Kłodzku wraz ze swoimi nauczycielami. Ale na tym nie koniec, bo podobną decyzję podjęła niemal cała klasa trzecia (21 spośród 24 jej uczniów) również z nauczycielem wychowania fizycznego z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze. W obu przypadkach są to Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe kształcące logistyków.

 

Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe to innowacyjny program MON, który ma za zadanie wspieranie procesu rekrutacji kandydatów do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz odbudowy rezerw osobowych, a także kształtowanie postaw proobronnych i patriotycznych młodzieży oraz promocję SZ RP i zawodu żołnierza.

Projekt Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych umożliwia szkołom ponadpodstawowym stosującym w procesie kształcenia uczniów innowacyjne rozwiązania programowe, organizacyjne lub metodyczne w zakresie szkolenia wojskowego, uczestnictwo w jednolitym w skali kraju projekcie, przygotowującym młodzież do wyboru wojskowej ścieżki zawodowej lub zasilenia rezerw osobowych Sił Zbrojnych RP.

Uczniowie z obu  szkół od początku nauki uczestniczą w tym projekcie i swoją przyszłość wiążą ze służbą w siłach zbrojnych. Aby otrzymać w dniu dzisiejszym kartę powołania musieli złożyć wniosek o powołanie do terytorialnej służby wojskowej, uczestniczyć w postępowaniu rekrutacyjnym, przejść wojskową komisję lekarską oraz badania w Pracowni Psychologicznej.

Szereg powyższych procedur przywiódł ich dzisiaj po kartę powołania do terytorialnej służby wojskowej w szeregi 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej na różne stanowiska służbowe. Część z nich będzie strzelcami, część będzie ratownikami jeszcze inni zapewne operatorami sprzętu wojskowego ale najważniejsze, że będą służyć w 16 Dolnośląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, to niełatwa decyzja wstąpić do wojska, założyć mundur żołnierza polskiego, za tę odpowiedzialną decyzję w tak młodym wieku serdecznie im dziękuję – mówi płk  Artur Barański Dowódca brygady.

Z  powodu pandemii uroczystość wręczenia kart powołania do Wojsk Obrony Terytorialnej odbyła się w kilkuosobowych grupach z zachowaniem reżimu sanitarnego na terenie Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kłodzku. Karty powołania osobiście wręczał Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego z Wrocławia – płk Piotr Rupa. Jako Szef dolnośląskiej administracji wojskowej podkreślił swoją obecnością niezwykłość i wyjątkowość tego wydarzenia.

Uczniowie powyższych szkół już 8 maja rozpoczną  szesnastodniowe szkolenie na poligonie w Świętoszowie.

Jest to nasz rekord –  rekord dolnośląskich Terytorialsów, rekord Wojewódzkiej Komendy Uzupełnień w Kłodzku, rekord Dyrektorów, opiekunów klas mundurowych, nauczycieli obydwu tych szkół. Wspólnymi siłami pracowaliśmy, zachęcaliśmy te młode osoby do założenia munduru. Jest to nasz wspólny sukces, sukces który ogromnie cieszy – mówi kpt. Renata Mycio.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ