Korzyści z leasingowania firmowego samochodu


Leasing to jedna z możliwości zewnętrznego finansowania samochodów przez przedsiębiorców. Polega na odpłatnym korzystaniu z pojazdu, który przez cały okres obowiązywania umowy pozostaje formalną własnością firmy leasingowej. Używanie auta wymaga terminowego opłacania rat, składających się z części kapitałowej oraz odsetkowej. W artykule wskazujemy najważniejsze korzyści leasingu, a także porównujemy go do kredytu.

Łatwość otrzymania pojazdu w leasingu

Samochód firmowy w leasingu można otrzymać bez potrzeby spełniania skomplikowanych i czasochłonnych formalności. Decyzja o udzieleniu finansowania może zostać wydana przez firmę leasingową nawet w dniu złożenia wniosku, na co pozwala zastosowanie procedury uproszczonej. Finansujący nie sprawdza wtedy szczegółowo zdolności leasingowej przedsiębiorcy, lecz wymaga jedynie oświadczenia o wynikach finansowych oraz udzielenia zgody na weryfikację w bazach biur informacji kredytowej. Auto w leasingu mają szansę otrzymać nawet przedsiębiorstwa z niedługim stażem na rynku – najczęściej firmy leasingowe wymagają prowadzenia działalności minimum od sześciu miesięcy.

Uniknięcie konieczności angażowania własnego kapitału

Leasing pozwala uniknąć zamrażania środków na zakup samochodu. Dzięki tej formie finansowania płatność można podzielić na wiele mniejszych rat, które stanowią znacznie mniejsze obciążenie dla firmowego budżetu. Jest to istotne zwłaszcza dla nowych firm, które potrzebują sporych funduszy na różnego typu inwestycje.

Możliwość otrzymania auta dowolnej marki

Firmy leasingowe oferują swoim klientom samochody wielu znanych marek. Można zdecydować się na droższe auta z segmentu premium, np. Mercedesa czy Porsche. Dzięki temu leasingobiorca zyskuje możliwość kreowania prestiżowego wizerunku swojej firmy. W ofercie leasingodawców znajdują się także auta popularnych marek, które uchodzą za mało awaryjne i tanie w eksploatacji. Wśród polskich przedsiębiorców największym zainteresowaniem cieszy się leasing Skody oraz Toyoty. Potwierdzają to dane Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Finansowanie nawet z zerowym wkładem własnym

Samochód w leasingu często można otrzymać bez konieczności wpłacania opłaty wstępnej, zwanej również czynszem inicjalnym lub wkładem własnym. Jest to możliwe przy zastosowaniu standardowej procedury weryfikacji zdolności leasingowej oraz prowadzenia firmy przez minimum 12 miesięcy. Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się natomiast na wniesienie wyższego wkładu własnego, np. na poziomie 20-30%, wtedy może liczyć na opłacanie niższej raty leasingowej oraz możliwość wykupu auta za niedużą kwotę.

Rabaty na zakup auta oraz ubezpieczenia

Firmy leasingowe zazwyczaj podejmują stałą współpracę z dealerami samochodowymi, dzięki czemu są w stanie uzyskać rabaty na zakup auta, a w efekcie zaproponować klientowi niższą ratę. Ich partnerami są również towarzystwa ubezpieczeniowe, co umożliwia leasingobiorcy wynegocjowanie tańszej polisy OC, AC, GAP czy Assistance.

Usługi dodatkowe w cenie raty

Niektórzy leasingodawcy umożliwiają przedsiębiorcom leasing z szeregiem usług dodatkowych, m.in. serwisu, przeglądów, wymiany opon, samochodu zastępczego czy wsparcia w usuwaniu szkody. Są one wliczone w ratę leasingową – leasingobiorca płaci zryczałtowaną opłatę. Dzięki temu unika nieprzewidzianych kosztów, np. na skutek kolizji czy awarii auta, a także oszczędza swój czas.

Możliwość dostosowywania harmonogramu spłaty

Na rynku działają firmy leasingowe, które umożliwiają swoim klientom zmianę wysokości raty oraz harmonogramu spłaty w trakcie trwania. Zazwyczaj opcja taka jest dopuszczalna po roku od jej zawarcia, jedynie dla klientów nieposiadających zaległości w spłacie rat. Taka opcja pozwala przedsiębiorcy dostosowywać kalendarz płatności do aktualnej sytuacji finansowej swojej firmy.

Korzyści podatkowe

Do najważniejszych zalet leasingu zalicza się również to, że zapewnia on wiele możliwości legalnej optymalizacji podatkowej. Przedsiębiorca korzystający z leasingu operacyjnego może wliczać w koszty prowadzenia działalności część kapitałową i odsetkową raty, opłatę wstępną, kwotę wykupu, a także różnego rodzaju opłaty manipulacyjne. Ma także możliwość odliczania VAT-u z faktur wystawionych przez firmę leasingową – 50% lub 100% w przypadku używania samochodu jedynie w celach firmowych.

 

Leasing finansowy pozwala umieścić pojazd w rejestrze środków trwałych i dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Umożliwia uwzględnianie w kosztach firmy części odsetkowej raty, a także jednorazowe odliczenie podatku VAT z góry po podpisaniu umowy.

 

Leasing operacyjny i finansowy samochodu dają ponadto przedsiębiorcy możliwość zaliczania wydatków eksploatacyjnych (serwisu, przeglądów, wymiany wycieraczek, zakupi paliwa itp.) do kosztów uzyskania przychodu – 75% lub 100%, jeśli pojazd jest używany wyłącznie w celach firmowych.

Możliwość wykupu samochodu lub jego zwrotu

Leasingobiorca po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego może podjąć decyzję, czy chce wykupić samochód od firmy leasingowej za ustaloną wcześniej kwotę. Wykup nie jest obowiązkowy – istnieje również możliwość zwrotu pojazdu, a następnie wzięcia w leasing nowego auta, lepiej wyposażonego i cechującego się lepszymi osiągami.

Leasing czy kredyt na samochód – co jest korzystniejszym rozwiązaniem?

Leasing na samochód to znacznie łatwiej dostępna forma finansowania w porównaniu do kredytu. Można w tym przypadku otrzymać znacznie szybciej decyzję oraz uniknąć konieczności przedstawiania szeregu dokumentów. W przypadku kredytu formalności są zdecydowanie bardziej zawiłe, ponieważ bank szczegółowo weryfikuje zdolność kredytową przedsiębiorcy. Do wniosku należy dołączyć m.in. sprawozdania finansowe, biznesplan, umowę spółki, bilans zysków i strat, deklaracje podatkowe czy zaświadczenia urzędowe o braku zaległości w opłacaniu podatków i składek ZUS. Zazwyczaj kredytu na samochód nie mają szans otrzymać nowe firmy.

 

W odróżnieniu od leasingu auto na kredyt można otrzymać jedynie po wpłaceniu wysokiej kwoty wkładu własnego, a często również przedstawienia dodatkowego zabezpieczenia, np. w formie poręczenia, blokady na lokacie, weksla in blanco czy zastawu na składnikach majątku. Minusem kredytu jest również to, że jego zaciągnięcie obniża zdolność kredytową przedsiębiorcy.

 

Kredytobiorca staje się właścicielem pojazdu finansowanego przez bank, podczas gdy auto w leasingu pozostaje w czasie trwania umowy własnością firmy leasingowej. Kredyt może zostać przyznany na dowolny okres, natomiast leasing operacyjny samochodu wymaga podpisania umowy na co najmniej 2 lata (40% okresu amortyzacji). Auto sfinansowane kredytem może być ponadto używane w dowolny sposób, a także poddawane tuningowi czy modernizacji bez zgody banku.

 

Nie można więc jednoznacznie stwierdzić, czy lepszym wyborem będzie leasing, czy kredyt. Decyzję warto uzależnić od potrzeb i możliwości swojej firmy, biorąc pod uwagę korzyści i wady obu tych form finansowania.

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ