NBP: prognozy na drugi kw. 2021 sugerują niewielką poprawę sytuacji przedsiębiorstw


Prognozy na drugi kwartał 2021 roku sugerują niewielką poprawę sytuacji w sektorze przedsiębiorstw, jednak poziom optymizmu w ocenie najbliższej przyszłości wciąż jest względnie niski – poinformował w piątek Narodowy Bank Polski (NBP).

“Prognozy na II kw. 2021 r. sugerują niewielką poprawę sytuacji w sektorze przedsiębiorstw, jednak poziom optymizmu w ocenie najbliższej przyszłości wciąż jest względnie niski” – czytamy w analizie banku “Szybki Monitoring NBP. Analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw”.

Dodano, że w dalszym ciągu bardziej optymistyczne niż prognozy o horyzoncie kwartalnym kształtują się prognozy roczne – wyraźnie przeważają w nich optymiści (22,4 proc. podmiotów oczekuje poprawy, a 10,5 proc. – pogorszenia).

“Prognozy są oczywiście mniej optymistyczne w przedsiębiorstwach odczuwających skutki ograniczeń przeciwpandemicznych. Zwraca też uwagę spadek optymizm prognoz w Przetwórstwie przemysłowym” – wskazuje NBP.

W analizie wskazano, że choć w grudniu 2020 r. ankietowane przedsiębiorstwa dostrzegały możliwość pogorszenia rentowności w ciągu najbliższych 12 miesięcy, to. prognozy sformułowane w marcu br. sugerują już możliwość jej poprawy.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ