Mieszkańcy Siechnic: Tracimy zdrowie i umieramy, bo od wielu lat nikogo nie obchodzimy

infografika wDolnymŚląsku.com

Właściciel hałdy od 1995 roku, czyli od likwidacji huty Siechnice zarobi na sprzedaży żelazotopów, proszków spawalniczych, pohutniczego żużlu i popiołu? To rakotwórcze i radioaktywne odpady, w tym metale ciężkie składowane na 9 ha działce. Jest tam ponad 3 miliony ton odpadów przykrytych ziemią, które mają być budulcem dla Wschodniej Obwodnicy Wrocławia.

Mieszkańcy Siechnic zwracają uwagę na wielkość hałdy. Twierdzą, że od wielu lat wyraźnie się zwiększa, mimo, że pohutnicze kruszywo sprzedawane jest inwestorom budującym drogi. Zajmuje się tym – wydzierżawiona przez  amerykańska firma, powiązana z polskim biznesmenem.

Hałda po wielu skargach okolicznych mieszkańców, decyzji środowiskowych i rozprawach sądowych została objęta specjalnym programem likwidacji bomb ekologicznych. Jednocześnie właściciel zapewniał, że wykonał wszystkie zalecenia nałożone przez organy nadzorujące, zatem nie ma mowy o  rakotwórczym składowisku.

Dotarliśmy do osób, które twierdzą, że składowisko z Siechnic będzie zużyte do zbudowania Wschodniej Obwodnicy Wrocławia. Znaczna część planowanej drogi ma przebiegać w bliskiej odległości od domów, terenów zielonych i wodonośnych.

Zgodnie z obietnicą właściciela hałdy, składowisko było zrekultywowane i nie ma możliwości skażenia terenu. Innego zdania są ekolodzy i mieszkańcy Siechnic, którzy od 26 lat powtarzają niezmiennie “hałda truje nas i nasze środowisko”.

Kruszywo przy wietrznej pogodzie pyli na nasze domy, mówi Marzena Dobrowolska, jedna z wielu mieszkanek ul. Wrocławskiej twierdzi, że hałda jest niezabezpieczona a trujące związki metali ciężkich wnikają do wody i gruntu.

Jesteśmy pozostawieni sami sobie. Nikt nigdy nie interesował się naszym stanem zdrowia. Od siebie dowiadujemy się na co chorujemy, ale ciągle nie wiemy dlaczego?! Nie wiemy też, dlaczego wyniki ekologów różnią się od wyników właściciela. Kto kłamie? Z jednej strony nas trują, z drugiej oślepiają. Co z tego, że ekolodzy w mediach wypowiadają się w sprawie hałdy, że kruszywo stamtąd powinno zniknąć i w żadnym wypadku nie powinno być stosowane do budowy dróg! Tracimy zdrowie i umieramy, bo od wielu lat nikogo nie obchodzimy. A po zbudowaniu obwodnicy ofiar tej hałdy będzie więcej!

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ