22.1 C
Wrocław
Warto jeść truskawki? Poznaj ich liczne właściwości prozdrowotne

Warto jeść truskawki? Poznaj ich liczne właściwości prozdrowotne

Truskawki to bez wątpliwości jedne ze smaczniejszych letnich owoców. Najpopularniejsze i najłatwiej dostępne w sezonie letnim polskie owoce, które pojawiają się na przełomie maja oraz czerwca, towarzyszą nam co najmniej do połowy lipca. Smak truskawek to nie jedyna ich zaleta – posiadają cenne właściwości zdrowotne, które przyczyniają się do poprawy stanu zdrowia oraz naszego samopoczucia.

Truskawki – odmiany

Truskawki występują w wielu uprawnych odmianach. Przyjmuje się, że istnieje około 2 tysięcy różnych odmian, różniąc się od siebie wielkością, kolorem, kształtem, konsystencją miąższu oraz smakiem. W Polsce najpopularniejszymi odmianami są truskawki Rumba, Vibrant, Polka, Magnum, Elegance, Albion oraz Florence.Truskawka uprawiana w chłodniejszych rejonach klimatu umiarkowanego uznawana jest za najsmaczniejszą. Dlatego polskie truskawki są jedne z najlepszych i doceniane na całym świecie.

Truskawki – właściwości

Truskawki mają liczne właściwości prozdrowotne oraz wartości odżywcze, a ponadto są mało kaloryczne. Wśród prozdrowotnych właściwości tego owocu warto wymienić:

  • zawartość witaminy C – truskawki zawierają jej więcej niż owoce cytrusowe. Z kolei dzięki witaminom B1 i B2 oraz witaminie PP, która m.in. utrzymuje skórę w dobrej kondycji, truskawki pomagają zapewnić prawidłowe funkcjonowanie nerwów oraz przewodu pokarmowego;
  • bogactwo soli organicznych – te wpływają na poprawę przemiany materii i pektyn, które oczyszczają jelita z resztek pokarmu oraz korzystnie wpływają na naturalną florę bakteryjną;
  • wapń i fosfor – obecne w truskawkach te składniki pomogą nam wzmocnić kości i zęby oraz poprawić pracę mięśni (w połączeniu z magnezem odkwaszają organizm);
  • właściwości odtruwające i oczyszczające – to za sprawą bomeliny – enzymu odpowiadającego za rozkład białka. Truskawki zaleca się szczególnie tym, którzy mają kłopoty z trawieniem białek lub powinny obniżyć wagę ciała;
  • wsparcie w walce z chorobami reumatycznymi i artretycznymi – jedzenie truskawek obniżą kwasowość moczu. Właśnie dlatego doradza się je przy schorzeniach wątroby, nerek, kamieniach moczowych i żółciowych oraz przy podagrze;
  • obniżenie poziomu cholesterolu.

Truskawka – kalorie i wartości odżywcze



Zawartość składników odżywczych w 100 g owocu:

Wartość energetyczna – 33 kcal
Białko – 0,7 g
Tłuszcz – 0,4 g
Węglowodany – 7,68 g
Błonnik – 2 g



Truskawki – jak wybierać i przechowywać

Jak kupować truskawki? Przy wyborze tych owoców powinniśmy kierować się przede wszystkim walorami organoleptycznymi. Ich struktura powinna być jak najbardziej jędrna, bez widocznym zagnieceń.

Truskawki nie powinny być zawilgocone w wyniku deszczu, nieprawidłowego pakowania czy transportu – taki surowiec będzie bardziej podatny na psucie się. Owoce nie powinny mieć wgnieceń i mocnych zabrudzeń, dlatego warto prosić sprzedawcę o ich przesypanie przy nas, tak aby ocenić ich stan zarówno z wierzchu, jak i na spodzie.

W gorące dni zbyt długa ekspozycja truskawek może sprzyjać pojawianiu się pleśni owoców, dzięki czemu nie będą one zdatne do spożycia ze względu na zagrożenie mykotoksynami wytwarzanymi przez te grzyby.

Truskawki – przechowywanie

Kupne truskawki nie powinny być przechowywane zbyt długo w cieple. Najlepszym rozwiązaniem na ich przetrzymywanie jest lodówka, dzięki czemu proces psucia będzie znacznie spowolniony. Dodatkowo aby przedłużyć ich świeżość można podczas mycia truskawek dodać do wody, w której były płukane, kilka łyżeczek octu. Taki zabieg nie wpłynie negatywnie na ich smak, natomiast kwaśne środowisko spowolni psucie się owoców.

Truskawki – mrożenie

Polskie truskawki mogą być dla nas dostępne przez cały rok dzięki mrożeniu. Przygotowane w środku sezony z najlepszych i dojrzałych owoców nie stracą swoich walorów odżywczych. Wybierając mrożone truskawki w sklepie warto także zwrócić uwagę czy ich opakowanie nie zostało uszkodzone, ale również czy jej zawartość jest sypka. Gdy mrożonki „zlepione” są w jeden blok to znaczy, że produkt nie był właściwie przechowywany i na pewnym etapie rozmroził się i ponownie zamarzł, co może sprzyjać rozwojowi patogenów.

Truskawka – jadalne liście

Truskawka to nie tylko słodkie owoce, ale również jadalne liście. Wielbiciele ziołolecznictwa i zielarstwa przygotowują z nich napar bogaty w przeciwutleniacze, doskonały również z dodatkiem dojrzałych owoców.

Przygotowany napar z liści truskawek działa przeciwbiegunkowo, może łagodzić stany zapalne ze względu na obecność garbników i antocyjanów.

Jak wykazują niektóre badania naukowe, napary z truskawek mogą działać ochronnie na układ krążenia.
Źródło: doz.pl, poradnikzdrowie.pl, niezalezna.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ