22.1 C
Wrocław
Jak walczyć z cellulitem?

Jak walczyć z cellulitem?

Cellulit najczęściej występuje w miejscach, w którym struktura skóry jest grudkowa, włóknista i pomarszczona, dlatego też cellulit zyskał nazwę „pomarańczowej skórki”. Pojawia się na piersiach, brzuchu i udach, a jego rozmiar i wygląd zależą od stopnia zaawansowania. Jak rozpoznać rodzaj i stopień zaawansowania cellulitu? Jak sobie skutecznie radzić?

Co to jest cellulit i skąd się bierze? Cellulit to nic innego jak rodzaj zmian zwyrodnieniowych w tkance podskórnej. W zależności od rodzaj umiejscowienia, w którym powstaje, wyróżnia się jego dwa rodzaje:

  • Cellulit wodny – twardy;
  • Cellulit tłuszczowy – miękki.

Przyczyny cellulitu wodnego to nadmierne gromadzenie wody oraz toksyn w tkankach. W konsekwencji powstaje rozrost oraz nierównomierne rozmieszczenie lipidów w tkance podskórnej. Najczęściej ten rodzaj występuje wśród osób, utrzymujących stabilną masę ciała.

Przyczyny cellulitu tłuszczowego to rozrost komórek tłuszczowych, co w konsekwencji prowadzi do powstawania grudek. Te uciskają na naczynka, co uniemożliwia sprawne usuwanie wody oraz toksyn z tkanek. Najczęściej mogą pojawiać się u osób mało aktywnych, a także u kobiet, które dużo i szybko straciły na wadze.

Przyczyny powstawania cellulitu:

  • nadmiar cukru oraz soli w diecie;
  • brak ruchu oraz siedzący tryb życia;
  • przewaga estrogenów przy jednoczesnym niedoborze progesteronu;
  • noszenie zbyt obcisłych ubrań;
  • problemy z krążeniem;
  • wady postawy ciała – skrzywienie kręgosłupa może zaburzać krążenie krwi w nogach;
  • nałogowe palenie papierosów.

Test na rodzaj cellulitu

Sukcesem w zmaganiach z cellulitem zależy od jego rodzaju. Żeby go określić, warto zrobić test.

Tuż pod pośladkami należy wziąć skórę w palce i ściskając ją, dokładnie obejrzeć. Jeśli jest nabrzmiała w białawym kolorze, a palce zagłębiają się w niej bez problemu, to oznacza, że mamy do czynienia z cellulitem, który powstał na skutek zatrzymania wody w organizmie. Natomiast jeśli przy ściskaniu odczuwamy ból, a skóra jest zdeformowana przez jasne grudki, to przyczyną jest nadmiar tkanki tłuszczowej.

Jak określić stopień cellulitu?

Pierwszy stopień cellulitu – nie jest aż tak widoczny. Żeby go określić, należy ścisnąć dwoma palcami płat skóry. Jeśli skóra robi się lekko grudkowa to mamy do czynienia z pierwszym stopniem.

Drugi stopień cellulitu – sprawdza się w taki sam sposób jak pierwszy, natomiast skóra po ściśnięciu przypomina skórkę pomarańczy, a przy dotyku odczuwalny jest delikatny ból.

Trzeci stopień cellulitu – jest już widoczny gołym okiem bez ściskania, a grudki są większe. Na całej powierzchni występowania cellulitu skóra w głębszych warstwach jest pofałdowana nierównomiernie.

Czwarty stopień cellulitu – to moment, w którym skóra wręcz trzęsie się z nadmiaru pofałdowań. Grudki są wyczuwalne i dość bolesne przy delikatnym dotyku dłonią.

Jak walczyć z cellulitem?

Proces powstawania cellulitu to nie kwestia wyłącznie kilku dni, ale wielu lat. Jak w przypadku każdej choroby, lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Jeśli jednak zmiany na ciele są widoczne gołym okiem bądź można je zauważyć po ściśnięciu skóry, to znak, że nie warto dłużej zwlekać. Warto od razu podjąć walkę wewnętrzną i zewnętrzną. Im wcześniej wprowadzi się w życie małe zmiany, tym szybciej można pozbyć się cellulitu. 

Zbilansowana dieta
Ze swojego menu warto wykluczyć niezdrową i wysoko przetworzoną żywność. Codzienne posiłki powinny składać się z jak najbardziej wartościowych produktów, bogatych w białko, dobre tłuszcze, witaminy i składniki mineralne. Warto wprowadzić w życie piramidę zdrowego żywienia, skupiając się na spożywaniu w głównej mierze warzyw, owoców, pełnoziarnistego pieczywa i kasz, chudego mięsa i tłustych ryb morskich. Istotną kwestią jest także odpowiednie nawodnienie organizmu. Woda usuwa toksyny, dlatego w ciągu dnia powinniśmy wypijać około 2 litrów wody. Należy także ograniczyć spożycie soli i sodu, które będą powodować zatrzymanie wody, a w efekcie obrzęki.

Aktywność fizyczna
Na samym początku walki z cellulitem, oraz w trosce o nasze zdrowie i samopoczucie, warto zacząć od aktywności np. spacerów, joggingu, spinningu, interwałów, treningu na bieżni, rowerze, orbitreku czy skakance. Dodatkowo pomocne okażą się ćwiczenia na konkretne partie ciała, w którym pojawił się cellulit.

Prysznic na ukrwienie

W celu poprawy ukrwienia, choć w niewielkim stopniu, warto codziennie wykonywać prysznic naprzemienny – ciepła i zimna woda, a miejsca objęte cellulitem masować szorstką gąbką bądź myjką z wypustkami.

Zabiegi i masaże antycellulitowe

Warto zacząć od masażu, który można wykonywać samemu, poprzez ugniatanie i rolowanie skóry, kierując się zawsze do góry. Taki sposób okazuje się pomocny przy pierwszym etapie cellulitu, natomiast kiedy jest on już bardziej widoczny warto skorzystać z innych metod, takich jak: manualnego czy mechanicznego drenażu limfatycznego, masażu bańką chińską, karboksyterapii czy fali uderzeniowej.

Jeśli inne sposoby okażą się mało skuteczne, warto udać się do specjalistycznych gabinetów i zasięgnąć profesjonalnej porady. Obecnie jest kilka skutecznych metod walki z cellulitem. Należą do nich zarówno zabiegi mało inwazyjne – mezoterapia igłowa, lipoliza iniekcyjna, jonoforeza), jak i nieinwazyjne (mezoterapia bezigłowa, endermologia).

Cellulit czy cellulitis?

Oba terminy brzmią bardzo podobnie. Niektórzy używają ich jako synonimów, jednakże to spory błąd – są to zupełnie różne rzeczy. Cellulit to wspomniane już nierównomierne rozłożenie tkanki tłuszczowej, natomiast cellulitis jest poważną chorobą.

Cellulitis określany jest jako zapalenie tkanki łącznej leżącej pod skórą. To rzadka dolegliwość, ale groźna dla naszego organizmu, po której mogą zostać ślady. Przyczyną cellulitisu są bakterie, które atakują podskórną tkankę łączną, a w tym ścięgna oraz powięzi mięśniowe. Dodatkowo infekcja może rozprzestrzenić się też na mięśnie. Zapalenia nie sposób przeoczyć. Do charakterystycznych objawów należy zaczerwienienie, obrzęk i ból chorego miejsca, czasem gorączka. Na skórze także mogą tworzyć się bąble wypełnione krwistą ropą. Fragment skóry może wyglądać, jakby był poparzony.

Najgorszym powikłaniem cellulitisu jest martwica tkanek objętych zakażeniem. W takich przypadkach niezbędne jest ich chirurgiczne usunięcie. Cellulitis nie jest zbyt częstą przypadłością i grozi głównie osobom ze znacznie osłabioną odpornością.
Źródło: apteline.pl, niezalezna.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ