Nowe technologie pozwolą obniżyc ceny prądu? Poseł Kubów: w sposób odpowiedzialny chcemy przeprowadzić transformację

Wygaszanie pracy kopalń w najbliższych dwóch dekadach pochłonie dziesiątki miliardów złotych. Ten koszt musi być poniesiony, chodzi bowiem o respektowania umów państw członkowskich UE, a związany jest z uzyskaniem neutralności klimatycznej. Mix energetyczny, to cel polskiego rządu.

Przechodzenie na odnawialne źródła energii i budowa elektrowni jądrowej, która może być wybudowana w ciągu 10-15 lat, to plany rządu związane z zabezpieczeniem energetycznym Polski. Jeszcze w tym roku ma zostać wybrama technologia, a za rok lokalizacja na Pomorzu. Budowa pierwszego bloku może rozpocząć się za pięć lat, a uruchomienie w 2033 roku.

Technologie wodorowe to też przyszłość energetyczna, na ten cel możemy uzyskać około 8 mld euro z Funduszu Sprawiedliwości i Transformacji. Z kolei Bałtyk – do strefy eeksterytorialnej – ma być wykorzystany na farmę wiatrową. W gospodarstwach indywiduapnych popularność mają panele fotowoltaniczne. To ponad 700 tysięcy domów i rosnące zainteresowanie.

Mix energetyczny ma duże znaczenie w naszej gospodarce, ale osiągnięcie zeroemisyjności do 2050 roku, może spowodować rosnące ceny energii.

Sekretarz stanu, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Krzysztof Kubów uspokaja.

– My, w sposób odpowiedzialny chcemy przeprowadzić transformację i wypełniać źródłami energii, które dadzą możliwość utrzymania cen prądu a może i nawet obniżenia. Mam tu na myśli elektrownię jądrową. W przyszłości te ceny uda się ustabilizować.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ