Polkowice zaprezentowały nowe elektryczne autobusy

Na ulice Polkowic wyjechały nowoczesne, zeroemisyjne autobusy. Wszystko dzięki unijnemu dofinansowaniu, które gmina pozyskała na ten cel. Suma zakupu 9 pojazdów sięga 19 milionów złotych, a dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego przekracza 14,3 miliona.

Pojazdy mają 10 metrów długości i pomieszczą ponad 80 pasażerów, a na jednym ładowaniu mogą przejechać ponad 300 kilometrów. Dostarczyła je firma Busnex Poland, oficjalny przedstawiciel największego producenta autobusów i autokarów na świecie, chińskiej firmy Yutong Bus dostarczającej autobusy m.in. do Anglii, Szkocji czy Danii.

W mijającej perspektywie unijnej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 -2020 ogółem podpisano 18 umów o dofinansowanie projektów związanych z zakupem taboru autobusowego. Ich wartość to prawie 290 mln zł, z czego ponad 186 mln zł stanowią dotacje UE. Łącznie zakupiono 199 autobusów, a 69 z nich to pojazdy nisko- i zeroemisyjne w Bolesławcu i Środzie Śląskiej.

Dzięki unijnym dotacjom, oprócz pojazdów o napędach alternatywnych, powstaje odpowiednia infrastruktura do ładowania/tankowania, co przyspieszy wdrażanie transportu nisko- i zeroemisyjnego nie tylko zbiorowego, ale i indywidualnego w regionie.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ