22.7 C
Wrocław
Szpinak – remedium na anemię, nadciśnienie i miażdżycę ?

Szpinak – remedium na anemię, nadciśnienie i miażdżycę ?

szpinak3.jpg
Szpinak dostarcza nam wielu witamin i składników mineralnych. Działa kojąco na układ nerwowy, pomaga radzić sobie ze stresem oraz bólami i zawrotami głowy. Szczególnie zalecany jest kobietom w ciąży, ponieważ wpływa na właściwy rozwój układu nerwowego płodu.

Właściwości i wartości odżywcze warzywa były znane już w starożytnej Persji. Roślina jest źródłem magnezu, potasu i żelaza. Badania potwierdziły, że liście szpinaku wykazują właściwości antynowotworowe. Szpinak posiada właściwości odchudzające, zawarte w nim potas i witaminy z grupy B uczestniczą w spalaniu węglowodanów i tłuszczów oraz przyśpieszają metabolizm.

Szpinak najlepiej smakuje na świeżo, dlatego jeśli tylko mamy możliwość, starajmy się jeść go w sezonie, gdy jest ogólnodostępny. 

Surowy szpinak świetnie nadaje się do sałatek, można go łączyć go z serami – pleśniowymi, fetą, parmezanem lub oscypkiem. Pasują do niego owoce – gruszki, winogrona, truskawki, cytrusy. Dodanie do sałatki oliwy zwiększa wchłanianie beta-karotenu i luteiny.

Nieumyty szpinak powinien być przechowywany w lodówce, luźno zapakowany w woreczku foliowym – w ten sposób nie utraci wartości odżywczych i zachowa świeżość około 4 dni. Ugotowany szpinak powinien być zużyty w ciągu doby. Mrożony szpinak zachowuje większość składników odżywczych.

Źródło: niezalezna.pl

PODZIEL SIĘ