Siechnice: “Nie chcemy chromu koło naszego domu”. Spontaniczny spacer przez kamerami “Magazynu śledczego Anity Gargas” TVP1

infografika wDolnymŚląsku.com

Siechnicka hałda truje nie tylko mieszkańców, których domy i pola znajdują się w pobliżu składowiska kruszywa, ale też tych, którzy mają swoje siedziby wzdłuż budowej Wschodniej Obwodnicy Wrocławia. Dzisiaj o godz. 18:00 odbędzie się protest mieszkańców budowanego odcinka od Łanów do Łącznika Długołęka.

Ludzie nie są przeciwko inwestycji jako takiej, tylko zastosowaniu pohutniczego odpadu, z zawartością rakotórczego chromu, którego zawartość w kruszywie przekracza aż o 900 procent. To w opinii mieszkańców, natomiast firma odpowiedzialna za realizację inwestycji – DSDiK – uważa inaczej. Dzisiaj godz. 18:00 na budowanej drodze pomiędzy Kiełczowem, a Śliwicami odbędzie się spontaniczny spacer mieszkańców z udziałem mediów.

NIE dla toksycznego chromu pod wschodnią obwodnicą Wrocławia! Po takim hasłem mieszkańcy spotkają się mieszkańcy Kiełczowa, Kiełczówka, Wilczyc, Piecowic, Długołęki, Mirkowa, Domaszczyna, Dobrzykowic i Łanów.

Jak czytamy na stronie Gminnych Aktywistów, ma to być spontaniczny spacer z udziałem samych zainteresowanych, naukowców i red. Anity Gargas.

Wyraźmy swój sprzeciw zbijaniu majątków korporacji kosztem naszego zdrowia. W wywiadzie będą brać udział naukowcy z zakresu chemii oraz onkologii. Nie jesteśmy przeciwko budowie obwodnicy, a przeciwko załatwianiu przy okazji jej budowy, utylizacji toksycznych i rakotwórczych odpadów.

Aktywiści na swojej stronie tłumaczą w lapidarny sposób, dlaczego zmuszeni są do radykalnych działań:

Wyniki badań są jednoznaczne

Do podbudowy WOW wykorzystywany jest materiał o wielokrotnie przekroczonej zawartości chromu, niezwykle szkodliwego metalu ciężkiego. To tzw. kruszywo drogowe jest w istocie toksycznym odpadem.

Wyniki badań nie pozostawiają złudzeń. Począwszy od pobrania materiału, przez akredytowana firmę TPA, po akredytowaną analizę chemiczną realizowaną przez firmę Wessling. Mamy przekroczenia zawartości rakotwórczego chromu w pohutniczym kruszywie drogowym o kilkaset procent!

W ramach badania komisyjnego na terenie budowy, pobrane zostały przez nas 4 próbki materiału bezpośrednio używanego na budowie. Zleciliśmy przeprowadzenie badań na zawartość rakotwórczego chromu oraz odniesienie wyników do obowiązujących przepisów.

WSZYSTKIE próbki mają przekroczone wartości zawartości chromu o kilkaset procent! ☠

Skąd wziął się ten odpad?

Są to odpady pochodzące z Huty Siechnice. Huty zamkniętej pod koniec lat 80. w wyniku protestów społecznych wobec zatruwania terenów wodonośnych i degradacji środowiska. Po hucie pozostała olbrzymia hałda toksycznych odpadów.

Pierwotnie chciano z hałdy odzyskiwać cenne metale, ostatecznie okazało się to jednak nieopłacalne, bo jest ich zwyczajnie zbyt mało. Wobec tego powstała nowa koncepcja, aby “przerabiać” odpady z hałdy na kruszywo do budowy dróg. Ich utylizacja kosztowałaby bowiem olbrzymie pieniądze… ?

W papierach wszystko się zgadza, choć nie do końca…?

Jak to się stało, że toksyczny odpad, stał się materiałem budowlanym, którego nie trzeba utylizować za ciężkie pieniądze, a można jeszcze na nim zarobić?

Otóż “wytwórca” kruszywa, sam dostarcza do badania próbki materiału i na tej podstawie następuje badanie, umożliwiające uzyskanie deklaracji i atestów dopuszczenia. Nikt nie kontroluje skąd tak naprawdę są pobierane te próbki.

W papierach wszystko się jednak zgadza… choć nie do końca? bo do budowy drogi powinno być wykorzystywany materiał naturalny, a to tzw. kruszywo takim materiałem nie jest.

Chrom zabija powoli

Sprawa jest poważna, bo chrom jest pierwiastkiem, który może wywoływać złośliwe nowotwory m.in. płuc, a skutki jego oddziaływania są rozłożone na wiele lat.

DSDiK idzie w zaparte

“Wyniki badań, przeprowadzonych przez akredytowane laboratorium Eurofins OBiKŚ Polska Sp. z o.o., potwierdzają brak podwyższonych wartości zanieczyszczeń w odniesieniu do norm określonych w Krajowej Ocenie Technicznej, wydanej przez Instytut Budowy Dróg i Mostów. Oznacza to, że materiał ten odpowiada wymogom jakościowym i środowiskowym w zakresie stosowania go na terenie inwestycji – informuje Leszek Loch, dyrektor DSDiK.

NIE POZOSTAWAJMY OBOJĘTNI, PROTESTUJMY!

W dniu 10.06.2021 (czwartek) o godzinie 18:00 przy budowie WOW, droga Kiełczów – Śliwice, rozpoczynamy filmowanie reportażu TVP 1 programu interwencyjnego “Magazyn śledczy Anity Gargas”. Organizatorzy zapraszają do obecności i udziału wszystkich mieszkańców gminy, którym zależy na naszym zdrowiu i życiu.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ