16.4 C
Wrocław
Algi morskie – sprawdź co w sobie kryją!

Algi morskie – sprawdź co w sobie kryją!


Algi morskie to produkty charakteryzujące się znaczną koncentracją witamin i składników mineralnych oraz chlorofilu. Wszystkie rodzaje alg zawierają białko, kwasy nukleinowe, beta-karoten, kwasy omega-3, GLA, dlatego też charakteryzują się właściwościami leczniczymi.

Zarówno spirulina, jak i chlorella polecane są jako zdrowy suplement uzupełniający prawidłową dietę oraz podczas oczyszczania organizmu (chlorella jest produktem zawierającym największą zawartość chlorofilu).

Algi zamieszkują niemal wszystkie zbiorniki wodne – od domowego akwarium, parkowych fontann przez sadzawki i stawy aż po morza i oceany. Na świecie istnieje ok. 200 gatunków alg o różnych kształtach i kolorach. O zdrowotnych  właściwościach alg morskich pisze w swojej książce „Jedz zielone” dietetyk Hanna Stolińska-Fiedorowicz.

Wielu naukowców obserwujących pogłębiający się ciągle kryzys żywnościowy na naszej planecie nazywa je pożywieniem przyszłości. Jeżeli chodzi o ich zastosowanie w diecie człowieka, większość osób kojarzy je jedynie z sushi i nie wyobraża sobie ich innego zastosowania. A to bardzo duży błąd, ponieważ mikroalgi są najbogatszym źródłem pełnowartościowego białka (aminokwasów egzogennych), prowitaminy A, kwasów omega-3, GLA, chlorofilu i kwasów nukleinowych.

Niektóre gatunki glonów zawierają wszystkie składniki odżywcze – chociaż w niewielkich ilościach – potrzebne organizmowi ludzkiemu. Mikroalgi należą do jednych z pierwszych form życia. Mają unikalne właściwości odżywcze oraz algi morskie cenione są przede wszystkim ze względu na bardzo wysoką zawartość chlorofilu. Chlorofil wpływa na produkcję krwi i pomaga w leczeniu niedokrwistości, co wynika z podobieństwa jego struktury do struktury hemoglobiny. Są identycznie zbudowane, tyle że centralny atom chlorofilu to magnez, a hemoglobiny – żelazo. Chlorofil ma działanie oczyszczające, przeciwzapalne
i odnawiające.

3 g alg morskich zawiera tyle samo białka co 36 g wołowiny, 10 razy więcej wapnia niż mleko, 4–25 razy więcej żelaza niż wołowina, 100–500 razy więcej jodu niż skorupiaki, 600–3000 razy więcej jodu niż ryby.

Źródło: niezalezna.pl

PODZIEL SIĘ